با وجود حکم آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی، این رهبر بازداشت شده مسلمانان نیجریه به مکان نامعلومی منتقل شده است

  • انتشار: ۲۱ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 16211
شیخ زکزاکی

رهبر بازداشت‌شده جنبش اسلامی نیجریه و همسرش به یک مکان نامعلوم منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های پرس تی وی، شیخ ابراهیم زکزاکی و زینت روز شنبه به بازداشتگاهی که نام آن ذکر نشده است در ابوجا، پایتخت نیجریه، انتقال یافتند.

سال قبل درست در همین روزها بود که حمله ارتش نیجریه به خانه و حسینیه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان این کشور، جان ده‌ها نفر را گرفت و آنها را به شهادت رساند. حالا حکم آزادی شیخ صادر شده اما هنوز سر و صدای مردم انقلاب فروکش نکرده است.

در اوایل دسامبر، شعبۀ دادگاه عالی فدرال نیجریه در ابوجا، اعلام کرد شیخ زکزاکی و همسرش باید بدون هرگونه قید و شرط آزاد شوند.

بعد از چند روز، مقامات ایالت کادونا پیگرد قضایی زکزاکی را به خاطر آنچه بی‌قانونی جنبش اسلامی نیجریه خواندند، خواستارشدند.

در ماه اکتبر، مقامات کادونا در ادامۀ اقدامات سرکوبگرانۀ این ایالت علیه جامعۀ مسلمانان، فعالیت جنبش اسلامی نیجریه را که شیخ زکزاکی رهبری آن را به عهده دارد، غیرقانونی اعلام کرد.

دولت ایالتی کادونا هشدار داد عضویت در این جنبش موجب حبس چندین سالۀ افراد خواهد شد.

موج جدید سرکوب شیعیان در نیجریه از آذر سال  1394 با یورش سربازان نیجریه به یک حسینیه در شهر زاریا در ایالت کادونا آغاز شد.

شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش، 14 دسامبر 2015 بعد از درگیری‌های مرگبار میان حامیان جنبش اسلامی نیجریه و نظامیان این کشور، بازداشت شد.

نزدیک به 350 تن از اعضای این جنبش شیعه در این درگیری‌ها کشته شدند.

شیخ زکزاکی و همسرش به‌شدت زخمی شدند و بر اساس گزارش‌ها، منزل آن‌ها در حملۀ ارتش ویران شد.

دولت نیجریه، بعد از بازداشت زکزاکی، سرکوب جنبش اسلامی نیجریه را تشدید کرد.

در ماه نوامبر نیز، نیروهای نیجریه با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور به راه‌پیمایی صلح‌آمیز عزاداران حسینی در آستانۀ مراسم اربعین، حمله کردند که در اثر آن نزدیک به 100 تن از هواداران جنبش اسلامی نیجریه کشته شدند.

نیروهای نیجریه همچنین شماری از ساختمان‌های متعلق به جنبش اسلامی نیجریه را ویران کردند.