بایدن: به دستور من حمله به گروه‌های تحت حمایت ایران انجام شد

  • انتشار: ۹ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 115836

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ارسال نامه‌ای رسما کنگره را درباره تصمیمش برای صدور مجوز حملات هوایی علیه نیروهایی در مرز عراق – سوریه مطلع کرد.

به نقل از اسپوتنیک، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه گفت: به دستور من در ۲۷ ژوئن ۲۰۲۱، نیروهای ایالات متحده حملات هوایی علیه تاسیساتی در دو نقطه، یکی در سوریه و دیگری در عراق در نزدیکی مرز عراق – سوریه انجام دادند. این اماکن از طرف گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران استفاده میشد که در یک سری حملات پهپادی و راکتی علیه پرسنل و تاسیسات ایالات متحده در عراق دخیل بودند.

بایدن گفت، ایالات متحده آمادگی دارد تا در صورت لزوم برای رسیدگی به تهدیدات یا حملات آتی، اقدامات بیشتری انجام دهد. رئیس جمهوری آمریکا ضمن تشکر از حمایت کنگره در این زمینه گفت، او این مجوز را “طبق قوانین آمریکا و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل صادر کرد که به کشورها اجازه دفاع از خود شامل دفاع از خود جمعی مقابل یک حمله مسلحانه را میدهد.”

روز دوشنبه جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت، چندین مقام کنگره از قبل درباره تصمیم بایدن در رابطه با مجوز این حملات هوایی مطلع شده بودند.

با این حملات، دومین مرتبه‌ای است که بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا دستور حملاتی علیه نیروهایی در این منطقه را به ظن ارتباط با ایران صادر میکند. ایالات متحده در فوریه حملاتی هوایی علیه نیروهای که به ظن آنها تحت حمایت ایران بودند، در شرق سوریه انجام داد. بایدن در توجیه حملات فوریه به ماده ۵۱ منشور سازمان ملل که تصریح میکند تمامی کشورها از حق “ذاتی” دفاع از خود برخوردارند، استناد کرد.

رئیس پارلمان عراق استعفا کرد

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) شامگاه یکشنبه اعلام کرد جنگنده‌های آمریکایی به مقرهای کتائب حزب‌الله و کتائب سیدالشهدا در منطقه مرزی سوریه – عراق در واکنش به حملاتی علیه “منافع” آمریکا در عراق حمله کرده‌اند. براساس گزارش تلویزیون دولتی سوریه، این حملات هوایی جان یک کودک را گرفت و سه تن را زخمی کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟