بامیان در یک فرمول چند بعدی سازندگان تداوم بحران میسوزد

  • انتشار: ۸ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 99851

بامیانی ها مردم هوشیار، صلح جو و بادرایتی هستند که در طول سالیان گذشته به جای جنگ و تخریب تلاش نمودند در عرصه تحصیل، پیشرفت و اقتدار منطق فعالیت هایی انجام دهند.

حوادث و عدم ثبات امنیتی و مخصوصا انفجار اخیر در این ولایت سبب شد تا اعتراضات برخی از روشنفکران و جوانان و مردم برانگیزد و خواهان برکناری مسؤولان محلی این ولایت شدند.

من قبلا هم گفته ام که پروژه بحران سازی پس از ولایات شمال بر روی بامیان و سایر مناطق هزاره نشین متمرکز میگردد. حضور ایتدایی طالبان و سپس موجودیت خشونت آمیز داعش در راه است، سناریوی انتحار و انفجار بعنوان مقدمه صورت گرفته و این حوادث با شدت بیشتر برای اهداف بعدی ادامه خواهد یافت. این وقایع از صلاحیت والی و سایر مقامات بامیان و حتی مقامات امنیتی پایتخت نشین خارج است. بدون تردید بامیان در یک فرمول چند بعدی سازنده گان تداوم بحران میسوزد. رحمتی والی بامیان و یا هر فرد دیگر به شمول دولتمردان قادر به مهار این پروژه های هدفمند با هزینه های هنگفت مالی نیستند.

پیشنهاد من به معترضان بامیانی این است که دامنه اعتراضات خود را از بامیان خارج کرده و به کابل و خارج از افغانستان گسترش دهند؛ طوماری برای قطع پروژه بحران عنوانی سازمان ملل متحد امضا کنند و لابی خود را با سفارت امریکا در مورد امنیتی شدن بامیان داشته باشند.

بیش از ۸۰ کشته بر اثر طوفان در آمریکا

مهدی ثاقب

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟