بازار گسترده خرید و فروش زنان خارجی در بحرین

  • انتشار: ۲۰ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 22079

بحرین مانند بسیاری از دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس، بخش بزرگی از نیروهای کارش را مهاجران دیگر کشورها به خصوص کشورهای فقیر آفریقایی و جنوب شرق آسیا تشکیل می‌دهند.

بازار خرید و فروش زنان خدمتکار مهاجر در بحرین گرم است. در یکی آگهی که به تازگی توسط یک شرکت بحرینی منتشر شده آمده است: “ما را دنبال کنید، شیر کنید و یک زن خدمتکار اتیوپیایی برنده شوید”.

این متن نهایتاً با اعتراض‌های گسترده منجر به جریمه این شرکت شد اما به گفته فعالان اجتماعی این واکنش‌ها به هیچ‌وجه کافی نیستند.

بحرین مانند بسیاری از دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس، بخش بزرگی از نیروهای کارش را مهاجران دیگر کشورها به خصوص کشورهای فقیر آفریقایی و جنوب شرق آسیا تشکیل می‌دهند.

زنان خدمتکار در آغاز در کشور خودشان به خصوص اندونزی و اتیوپی از سوی شرکت‌ها استخدام می‌شوند و سپس از سوی این شرکت‌ها در خانه کارفرمایان به کار گماشته می‌شوند.

خانم «السلمان» یک فعالان حقوق زنان و کودکان در بحرین در واکنش به این آگهی گفت: ما با زنان خدمتکار خارجی مانند اشیاء یا برده برخورد می‌کنیم.

وی افزود: این آگهی یک استثنا نیست، هرچند که پدیده تازه‌ای است اما چندین شرکت دست به انتشار آگهی‌های شبیه به این زده‌اند.

در یک آگهی دیگر به مناسبت ماه رمضان تخفیف داده شده است! در این آگهی نوشته شده: “یک خدمتکار بگیرید، دومی رایگان خواهد بود.”

یک شرکت دیگر به مناسبت ماه رمضان پیرامون تخفیف برای زنان خدمتکار خارجی آگهی منتشر کرده که در آن آمده است: “۴۹۹ دینار به جای ۶۰۰ دینار برای یک زن اتیوپیایی” . واضح است که این یک بازار فروش زنان است.

بر اساس آماری که دیده‌بان حقوق بشر منتشر کرده است تنها در ۳۰ درصد موارد به شکایت زنان کارگر خانه رسیدگی شده است. همچنین به قوانین محکم‌تری نیاز است که هم شرکت و همچنین کارفرما را به خاطر بدرفتاری مورد بازخواست قرار دهد.