بارسلونا میزبان قدرتمندترین ابر کمپیوتر دنیا می‌شود

  • انتشار: ۲۷ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: ورزشی
  • شناسه مطلب: 64307

اگر چه شهرت شهر بارسلونای اسپانیا به خاطر حضور لیونل مسی و تیم فتبال بارسلوناست، اما تا سال ۲۰۲۰ این شهر میزبان قدرتمندترین ابر کمپیوتر جهان خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از زددی نت، قرار است تا سال آینده ابر کمپیوتر MareNostrum ۵ جایگزین نسخه چهارم این ابرکمپیوتر شود.

سرعت این ابر کمپیوتر به ۲۰۰ پتافلاپس خواهد رسید.

این در حالی است که پرسرعت ترین ابر کمپیوتر فعلی جهان که سامیت نام دارد و در ایالات متحده نصب شده تنها ۱۴۳.۵ پتافلاپس سرعت دارد.

سامیت فعلاً در صدر فهرست ۵۰۰ ابر کمپیوتر برتر جهان قرار دارد، اما اروپایی‌ها قصد دارند این عنوان را از دست آمریکا خارج کنند.

مقامات اتحادیه اروپا قصد دارند تعداد زیادی ابر کمپیوتر را در شهرهای مختلف اروپایی نصب کرده و از آنها برای پیشبرد پژوهش‌های مختلف علمی و تحقیقاتی استفاده کنند.

البته اروپایی‌ها برای تحقق این هدف نیاز به طراحی سخت افزارها و پردازنده‌های جدیدی نیز دارند که سرمایه گذاری لازم را در این زمینه نیز به عمل آورده اند.

به نوشته مهر،اروپایی‌ها برای تولید این ابررایانه قدرتمند در بارسلونا سرمایه گذاری گسترده‌ای به عمل آورده اند که ۱۰۰ میلیون یورو از آن توسط ابتکار عمل ابررایانه ای EuroHPC وابسته به اتحادیه اروپا و ۲۲۳ میلیون یوروی دیگر آن توسط مقامات محلی در اسپانیا و از جمله وزارت علوم این کشور و برخی دانشگاه‌ها تأمین می‌شود.

پرتگال، ترکیه و کرواسی نیز از طرح یادشده اعلام حمایت کرده اند.

اتحادیه اروپا قصد دارد در سال ۲۰۲۱ شش میلیارد یوروی دیگر در زمینه تولید ابرکمپیوتر سرمایه گذاری کند که ۳ میلیارد یورو از این رقم توسط اتحادیه اروپا و ۳ میلیارد یوروی دیگر از آن توسط کشورهای عضو تأمین می‌شود.