قالیباف در دیدار با عبدالله:

ایران از حفظ قانون اساسی و ارکان دولت افغانستان حمایت می‌کند

  • انتشار: ۲۸ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 95786

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی عصر روز گذشته با محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در تهران دیدار و گفتگو کرد.

عبدالله عبدالله در جریان این دیدار گفت: از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنم، هدف ایران حمایت از صلح افغانستان در سایه جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی است.

وی با اشاره به اینکه افغانستان در بیش از ۴ دهه دشواری‌ها، ناامنی‌ها و مشکلات زیادی را تجربه کرده است، افزود: کشور ایران در ۴ دهه اخیر در کنار مردم افغانستان بوده که جا دارد از طرف مردم افغانستان از دولت جمهوری اسلامی ایران تشکر کنم.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی با تاکید بر اینکه در آستانه شروع گفتگو با طالبان، شورای عالی مصالحه ملی تشکیل شده است، عنوان کرد: گفتگوهایی در جریان است، هرچند در داخل کشور افغانستان افراد و گروه‌های زیادی با نظریات متفاوت وجود دارند، اما در راستای بقای نظام و رسیدن به صلح حرکت می‌کنند.

عبدالله عبدالله با بیان اینکه هماهنگی‌ها با کشورهای دوست، همسایه و همسو می‌تواند خلاء‌های موجود را پر کند، تصریح کرد: ۴۲ سال جنگ، بار زیادی را بر دوش افغانستان تحمیل کرده و شما نیز از آن آسیب دیده‌اید که شامل مسائل امنیتی، مهاجرین و قاچاق مواد مخدر می‌شود، در این میان فرصت‌های اقتصادی زیادی نیز در افغانستان از بین رفته است.

وی با اشاره به اینکه سفرهایی به کشورهای پاکستان و هندوستان داشته‌ و منتظر فرصت مناسب بود که به ایران نیز سفر کند، افزود: خوشبختانه همفکری و هم نظری خوبی وجود دارد، همکاری‌های دوستانه و متقابل باعث امیدواری مردم افغانستان و یاس دشمنان می‌شود.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با بیان اینکه سند جامع همکاری ایران و افغانستان ذیل مباحث مطرح شده در حال تهیه است که پیشرفت‌هایی در تمام عرصه‌های آن وجود دارد و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور در جریان آن هستند، تصریح کرد: پیشرفت‌های خوبی در زمینه مناسبات بین دو کشور ایران و افغانستان شاهد هستیم، سابقه تاریخی و تمدنی بین دو کشور پیوند خورده و آیین‌های مشترک باعث دوام همکاری‌ها می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در بازگشت به افغانستان موضوعات مطرح شده در خصوص بازارچه‌های مرزی و مباحث آب را پیگیری می‌کند، افزود: کمیسیون مشترک دو کشور به زودی تشکیل جلسه می‌دهد.

عبدالله در پایان خاطرنشان کرد: روابط بین اعضای مجلس شورای اسلامی و مجلس نمایندگان افغانستان می‌تواند برای پیشبرد اهدافی که به سود مردم هر دو کشور است، کمک کننده باشد.

قالیباف نیز در این دیدار گفت: امروز شرایط کشورهای اسلامی منطقه جنوب غرب آسیا و شبه قاره حساس‌ترین زمان خود را می‌گذراند، زمانی که تاریخ را نگاه می‌کنیم همواره این مناطق با دخالت خارجی‌ها روبه‌رو بوده که باعث تداوم ناامنی‌ها شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به این‌که افغانستان از حمله شوروی سابق تا امروز با حضور آمریکا دچار ناامنی و بی ثباتی شده، ادامه داد: تا زمانی که کشورهای منطقه و مردم این کشورها و اقوام مختلف آن به وحدت، هماهنگی و همدلی نرسند، نیروهای خارجی و در راس آن آمریکا صرفا اهداف شوم خود را دنبال می کنند.

وی با تاکید بر اینکه این کشور تلاش کرده تا وحدت بین کشورهای اسلامی بدون دخالت در امور آنها شکل بگیرد، خاطرنشان ساخت: بسیاری از مسائل دو کشور ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده و ارتباط عمیق تاریخی و فرهنگی وجود دارد.

قالیباف افزود: پای کمک به مردم، استقلال و امنیت کشور افغانستان ایستاده‌ایم، امیدواریم با دولت جدید این مسیر به خوبی طی شود تا صلح پایدار در افغانستان و بین تمامی گروه‌های آن شکل بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به اینکه امیدوارند قانون اساسی افغانستان که ثمره مجاهدت چند دهه ملت این کشور است حفظ شود ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران این نگاه وجود دارد که دولت، قانون اساسی و مجلس نمایندگان افغانستان بر سر اصول ایستادگی کند تا امنیت باثباتی را در این کشور شاهد باشیم.

وی با تاکید بر اینکه هفته گذشته سفری به ولایت سیستان و بلوچستان ایران داشت، عنوان کرد: باید به موضوع بازارچه‌های مرزی و مبادلات مرزی بین دو کشور سرعت ببخشیم و تعداد بازارچه‌های فعال مشترک مرزی را افزایش دهیم، زیرا این موضوع به نفع مردم هر دو کشور است.

رئیس قوه مقننه ایران با تاکید بر اینکه یکی دیگر از موضوعات مربوط به دریاچه هامون و حقابه هیرمند است، عنوان کرد: موارد مطرح شده می‌تواند در برقراری امنیت مرزها موثر باشد.

وی در پایان با اشاره به اینکه مرزنشینان افغانستان و ایران به تجارت در بازارچه‌های مرزی اهتمام دارند، ادامه داد: آمریکایی‌ها اهداف خود را پیش‌ می‌برند و به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیستند؛ حفظ قانون اساسی و دولت افغانستان و مجلس نمایندگان اهمیت زیادی دارد و جمهوری اسلامی از این موضوع حمایت می‌کند.