انگلیس در مقابل افکار عمومی کوتاه آمد/ پذیرش تعداد اندکی پناهجو

  • انتشار: ۱۴ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 9109

خبرگزاری اطلس ـ دولت انگلیس تحت فشار افکار عمومی داخل و خارج از این کشور سرانجام با پذیرش تعداد اندکی از مهاجران موافقت کرد.

سرانجام نخست وزیر انگلیس مجبور شد تحت فشارهای افکار عمومی با پناهندگی شماری از مهاجرین سوری به این کشور موافقت کند. بر این اساس بعد از انتشار تصاویر مربوط به کشته شدن کودک ۳ ساله سوری در سواحل ترکیه بعضی از کشورهای اروپایی مثل انگلیس تحت فشار افکار عمومی قرار گرفته اند.

انگلیس پیش از این اعلام کرده بود ظرفیت پذیرش مهاجران جدید را ندارد. با این حال احزاب مخالف دولت انگلیس، دیوید کامرون را بارها به خاطر عدم واکنش نسبت به وضعیت مهاجران مورد انتقاد قرار داده بودند.

کامرون در حالی درباره پذیرش مهاجران سخن گفته که هیچ اشاره ای به جزئیات، چگونگی و شرایط پذیرش مهاجران نکرده است. طی هفته های اخیر دولت کامرون از سوی رسانه های داخلی و خارجی و نیز اتحادیه اروپا با انتقادهای شدیدی روبرو بود. آنها دولت انگلیس را در قبال مهاجران سرد و بی روح خطاب می کردند.

همچنین نیکولا استارگون اولین وزیر اسکاتلندی واکنش های کامرون به وضعیت مهاجران را غیر انسانی نامیده بود. فرانسیس اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز در یک کنفرانس خبری به طور غیر مستقیم دولت انگلیس را به عدم پذیرش مسئولیت های اخلاقی قید شده در قوانین بین المللی محکوم کرد.

گفتنی است انگلیس تا کنون تنها با پذیرش ۲۱۶ مهاجر موافقت کرده است و هنوز  ۵ هزار نفر در نوبت هستند. پذیرش این تعداد پناهجو در مقابل کشورهای دیگر مثل آلمان و سوئد رقم ناچیزی محسوب می شود.