انفجار مهیب کابل، اخراج پناهجویان افغان از آلمان را به تعویق انداخت

  • انتشار: ۱۰ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 23561

دولت فدرال آلمان اعلام کرد که به‌دلیل انفجار شدید در حوالی سفارت آلمان در کابل برنامه اخراج پناهجویان افغان که قرار بود در نوبت جدید شامگاه چهارشنبه ۳۱ می انجام شود، لغو می‌شود.

آلمان تا کنون در چند نوبت گروه‌هایی از پناهجویان افغان را به افغانستان بازگردانده است.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع دولتی آلمان گفته‌اند، توماس دو مِزیر، وزیر داخله آلمان این خبر را در جلسه کمیته داخلی مجلس فدرال اعلام کرده است.

برنامه بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان «فقط برای امروز» لغو شده و دلیل آن «در نظر گرفتن وضعیت کارکنان سفارت آلمان» که در حال ارزیابی خسارت‌های واردشده هستند و نمی‌توانند رسیدن پناهجویان به فرودگاه کابل را نظارت کنند، عنوان شده است.

صبح امروز (چهارشنبه) انفجار مهیبی در محله دیپلومات‌نشین کابل در حوالی سفارت آلمان رخ داد که بر اساس آخرین اطلاعات دست‌کم ۸۰ نفر بر اثر آن کشته شدند.

آلمان از پائیز سال گذشته برنامه اخراج پناهجویان افغان را در پیش گرفته و تا کنون در چند نوبت گروه‌هایی از آن‌ها را به افغانستان بازگردانده است. این اقدام با توافق دولت افغانستان صورت گرفته است.

آلمان افغانستان را کشوری امن می‌شناسد در حالی‌که مدافعان حقوق پناهجویان و فعالان حقوق بشر معتقدند افغانستان همچنان ناامن است و بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان برخلاف موازین حقوق بشری است.