امکان چارچ وایرلس دستگاه های برقی در یک اتاق

  • انتشار: ۱ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: فناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 18321

محققان موسسه تحقیقاتی دیزنی موفق به توسعه روشی برای چارچ بی‌سیم همزمان چندین دستگاه الکترونیکی در یک اتاق شده‌اند که نیاز به لین یا پایه چارچ را برطرف می‌کند.

به گزارش سایت فیز، این رویکرد مبتکرانه، امکان تامین نیروی چندین موبایل، پکه یا چراغ را به طور همزمان ممکن خواهد کرد.

به گفته محققان، روش مزبور می‌تواند با حذف نیاز به لین و باتری، کاربردهای زیادی برای رباتها و سایر دستگاههای سیار داشته باشد.

این فناوری اکنون در مقیاس اتاق به نمایش درآمده اما می‌تواند در اندازه یک جعبه اسباب‌بازی یا حتی یک انبار به کار گرفته شود.

امروزه بیشتر انتقال‌های چارچ بی‌سیم در مسافت‌های بسیار کوتاه رخ می‌دهد و معمولا نیاز به پایه چارچر است.

رویکرد جدید محققان آمریکایی “رزونانس حفره شبه‌تعادلی” (QSCR) نام داشته و شامل هدایت جریانات برق در دیوارها، کف و سقف فلزی اتاق برای تولید میدان‌های مغناطیسی است که در فضای داخلی اتاق نفوذ می‌کنند.

این امر به نیروی برق اجازه می‌دهد تا بطور کارآمد به سیم‌پیچ‌های دریافت‌کننده‌ای انتقال یابد که با فرکانس رزونانس مشابهی کار می‌کنند. جریان القاء شده در ساختار از طریق خازن‌های گسسته هدایت می‌شوند که میدان‌های الکتریکی به طور بالقوه مضر را  منزوی می‌کنند.

به گفته محققان، آزمایشات آنها نشان داده که 1.9 کیلووات نیرو را می‌توان از طریق این رویکرد انتقال داد. این میزان به اندازه چارچ 320 گوشی هوشمند بطور همزمان است.

در این آزمایش‌ها، محققان یک اتاق 5×5 متری را با دیوارها، سقف و کف آلومینیومی ساختند. یک تیرک مسی در مرکز اتاق قرار داده شد و شکاف کوچکی در این تیرک ایجاد کردند. سپس خازن‌های گسسته در این شکاف قرار داده شدند. این خازن‌ها بودند که فرکانس الکترومغناطیسی را برای سازه تنظیم کرده و میدان‌های الکتریکی را محدود می‌کردند.

محققان معتقدند که در آینده می‌توان این سازه را از محدودیت آلومینیومی بودن خارج کرد و شاید بتوان ساختمان‌ها را با پنل‌های مادولار یا رنگ‌های رسانا به منظور راه‌اندازی چارچر وایرلس در همه اتاق‌ها اصلاح کرد.

منبع: تسنیم