امنیت؟

  • انتشار: ۱ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 119268

یکی از واژه‌هایی که معنای آن را حتی بزرگان و باسوادهای افغانستانی هنوز نفهمیده یا در رابطه با آن دچار مغالطه‌‌ هستند، “امنیت” است.

امنیت عبارت از “نبود تهدید” است. به وضعیتی امنیت گفته می‌شود که برای جان، مال، آبرو، آزادی، ارزشها و باورهای مردم یک جامعه و کشور تهدیدی وجود نداشته باشد.
امنیت حاصل ساختار و مکانیزم امنیتی مبتنی بر ثبات و تسالم اجتماعی است.

این نکته را از این جهت یاداور شدیم که عده‌ زیادی از دوستان از کابل و مناطق مختلف افغانستان گزارش می‌دهند که با آمدن طالبان امنیت کامل برقرار شده است. این در حالی است که در عین گزارش از سکوت، وحشت، یأس و… مستولی بر مردم، گران شدن خانه اجاره‌ای در کشور همسایه، پایین آمدن نرخ امید به زندگی در کنار بالا رفتن نرخ اجناس‌ و کالاهای مورد نیاز مردم، تعطیلی ادارات و کار و بار مردم هم می‌نویسند.

بر این موارد بیفزایید که حکومت و نظامی ولو فاسد توسط یک گروه یاغی فروریخته و نظامی بدیل و مشروعی هنوز ایجاد نشده است. در برخی نقاط کشور هنوز جنگ جریان دارد و هرج و مرج فرودگاه کابل که ناشی از تقلای مردم برای فرار است آیینه تمام نمای این وضعیت است.

جا دارد این دوستان فهم خود از امنیت را بازبینی کنند. آرامش و سکوت ناشی از رعب و وحشت ایجاد شده توسط یک گروه خشن، امنیت نیست.
طالبان اگر همان است که تا هنوز دیده و شناخته‌ایم، ذاتش تهدید است که نقطه مقابل امنیت است. آینده را باید دید.

رسول حمیدی

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *