امریکا با فروش ۲۳ میلیارد دالر اسلحه در صدر فروشندگان جنگ افزار در جهان قرار دارد

  • انتشار: ۲۴ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 13775

یک موسسه خدمات اطلاعاتی آمریکا درگزارش سالانه خود نوشته است که آمریکا در سال ۲۰۱۵ با صدور ۲۳ میلیارد دالر اسلحه به سایر کشورهای جهان همچنان در مقام اول صادر کنندگان اسلحه قرار دارد.

موسسه خدمات اطلاعاتی’ای اچ اس’ درگزارش تازه خود تحت عنوان ‘گزارش سالانه مبادلات دفاعی’ نوشته است که آمریکا در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۳ میلیارد دالر سلاح به کشور های جهان و بویژه به منطقه خاور میانه صادر کرده است.

موسسه مذکور در همین گزارش یاد آور شده است که مجموع مبادلات در بازار های دفاعی جهان در سال گذشته با افزایش ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر نسبت به سال پیش از آن به ۶۵ میلیادر دالر افزایش یافته که نزدیک به ۳۳ در صد از حجم این صادرات را آمریکا و وزارت دفاع این کشور بعهده داشته است.

برهمین اساس حجم اینگونه صادرات از سوی آمریکا در قیاس با گزارش همین موسسه خدمات اطلاعاتی در آغاز ریاست جمهوری اوباما در سال ۲۰۰۹ بالغ بر ۱۰ میلیادر دالر افزایش پیدا کرده است.

بن مورس تحلیلگر ارشد این موسسه نوشته است که مبادلات در بازار های دفاعی جهان در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ شاهد بیشترین افزایش های تاریخ خود بوده و در همین سال ها میزان صادرات اسلحه کشور فرانسه از ۸ میلیارد دالر به ۱۸ میلیارد دالر رسیده است.

بر اساس همین گزارش درصورتی که روند افزایش صادرات فرانسه به همین منوال ادامه پیدا کند فرانسه با تسلط بیشتر در بازار های صدور اسلحه روسیه را پشت سر خواهد گذاشت و تا سال ۲۰۱۸ به مقام دوم صادرکنندگان اسلحه در جهان دست پیدا خواهد کرد.