امریکا با درخواست ترکیه برای عملیات مشترک نظامی در سوریه موافقت نکرد

  • انتشار: ۱۱ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 13443
مولود چاوش اوغلو

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه فاش کرد، آنکارا به واشنگتن پیشنهاد کرده که به طور مشترک عملیات زمینی در خاک سوریه انجام دهند ولی به این پیشنهاد توجهی نشده است.

وزیر خارجه ترکیه در حالی رد این پیشنهاد از سوی آمریکا را فاش می کند که واکنش های این کشور به همکاری های آمریکا با حزب اتحاد دمکراتیک سوریه – کردهای سوریه ( پ.ی.د ) در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شب گذشته در ازمیر خطاب به طرفداران خود که در فرودگاه این شهر جمع شده بودند، آمریکا را بدون ذکر نام به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: سلاحهایی که در دست پ.ک.ک. است را آمریکا می دهد و به فتح الله گولن رهبر جماعت گولن که به تشکیل سازمان تروریستی برای براندازی دولت آنکارا متهم است، در آن کشور اقامت داده و از آن حمایت می کند. او بدون ذکر نام، آمریکا را به عنوان عقل فوقانی که تحولات منطقه را مدیریت می کند، ذکر کرد و گفت: غرب نمی خواهد ترکیه به ثبات و توسعه برسد.

مولود چاوش اوغلو که در آنتالیا با اعضای انجمن خبرنگاران دیپلماسی ترکیه سخن می گفت: در پاسخ به اینکه آیا ترکیه در واکنش به همکاریهای واشنگتن با پ.ی.د به عنوان شاخه پ.ک.ک در سوریه، پایگاه اینجرلیک را به روی آمریکا خواهد بست؟ یاد آور شد، ترکیه پیشنهاد عملیات زمینی مشترکی را در منطقه منبیج سوریه به آمریکا داده بود که مورد موافقت قرار نگرفته است.

او گفت: گرچه آمریکا مدعی است نیروهای پ.ی.د به معارضان میانه روی ( مورد حمایت ترکیه ) حمله نخواهد کرد ولی پ.ی.د هرگاه فرصت پیدا می کند به معارضان حمله ور می شود. چون پ.ی.د در واقع در کنترل روسیه است. اما از سوی آمریکا نیز حمایت می شود.

چاوش اوغلو با انتقاد از به تعویق افتادن ارسال سامانه موشکی HIMARS آمریکا به ترکیه برای جلوگیری از حملات موشکی داعش به مناطق مرزی ترکیه گفت: متاسفانه واشنگتن به قولهای خود عمل نمی کند و سربازان آن کشور می روند در سوریه آرم های پ.ی.د را به بازوی خود می بندند. این در شان هم پیمانی نیست.

او با ادعای اینکه آمریکا برای جلوگیری از سقوط شهر استراتژیک رقه به دست نیروهای بشار اسد بازی خطرناکی را در همکاری با پ.ی.د شروع کرده است ، گفت: ترکیه هشدار داده و پیشنهاد کرده است به جای همکاری با پ.ی.د با معارضان سوری که یک خط 98 کیلومتری در مرز ترکیه با سوریه را در کنترل دارند و در حال پیشروی به سوی آفرین هستند، همکاری کند.

وزیر خارجه ترکیه افزود: ترکیه به آمریکا پیشنهاد کرده که در جرابلس جبهه قوی برای حمایت از معارضان ایجاد شده و منطقه از داعش پاکسازی شود.