امرخیل: در سقوط افغانستان «بسم الله خان» مقصر بود نه اشرف غنی

  • انتشار: ۶ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 124455

ضیاالحق امرخیل والی پیشین ننگرهار و از افراد نزدیک به غنی می‌گوید که در سقوط دولت پیشین افغانستان بسم الله خان محمدی وزیر دفاع مقصر بود نه اشرف غنی.

امرخیل همچنین افزوده که اشرف غنی یک شخص وطن‌دوست است و او از شنیدن حرف‌های که غنی را خائن ملی و یا فراری می‌گویند، جدا ناراحت می‌شود. 

او بسم الله خان محمدی وزیر دفاع پیشین را مسئول سقوط کشور می‌داند.

امرخیل در گفتگوی ویژه با رادیو افغانستان اینترنشنال گفته که مقام‌های امنیتی به ویژه وزیر دفاع پیشین مسئول سقوط کشور است؛ اما می‌گوید همه در سقوط نظام کماکان مسئولند.

او افزوده، مسایلی در مذاکرات دوحه جریان داشت که از مردم افغانستان پنهان نگهداشته شده است. 

به گفته او، انتقال قدرت از سوی اشرف غنی تاثیری بر وضعیت نداشت زیرا به باور او، وضعیت جنگی بود و طالبان توانست قدرت را به زور به دست بگیرد.

والی پیشین ننگرهار در ادامه گفت که به طالبان مشورت داده که حکومت همه شمول ایجاد کند و تاجیک‌ها ، هزاره‌ها و سایر اقوام را در حکومت شریک کند. 

همچنین، آقای امیرخیل گفت که از تصمیمش در انتخابات ۲۰۱۴ که در نتیجه آن اشرف غنی پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد، اصلا پشیمان نیست.

او افزوده، عبدالله عبدالله قصد رسیدن به ریاست جمهوری را نداشت و بیشتر باج گیری می‌کرد.

امرخیل در انتخابات ۲۰۱۴ به حمایت از غنی و جعل به نفع او متهم است. این انتخابات به دلیل تقلب در آرای مردم، به انتخابات گوسفندی ملقب شد و در صدای منسوب به امیرخیل که در آن زمان منتشر شد صندوق های آرای مردم به صورت رمزی گوسفند گفته شده بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *