امتناع خلبانان سعودی از اجرای عملیات در ماه رمضان

  • انتشار: ۲ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 6643

یک مقام سازمان ملل متحد اعلام کرد که برخی خلبان های عربستان سعودی با اجرای ماموریت در ماه مبارک رمضان برای بمباران یمن مخالفت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از العالم ، پس از ناکامی عربستان سعودی در رسیدن به اهداف خود از تجاوز علیه مردم یمن و شکست رایزنی های ژنو در نتیجه موانعی که آل سعود وضع کرد، یک مسئول سازمان ملل متحد اعلام کرد که عربستان سعودی در تنگنای بدی قرار گرفته است

روزنامه «السفیر» لبنان به نقل از یک مسئول سازمان ملل که در موضوع یمن فعالیت دارد، نوشت که عربستان در تنگنا قرار گرفته است ، زیرا برخی از خلبانان ارتش سعودی با اجرای ماموریت پرواز برای حمله در ماه مبارک رمضان مخالفت کرده اند.

این مسئول سازمان ملل افزود که موضع آنان (سعودی ها) روز به روز ضعیف تر می شود ، چه کسی برای مشروعیت عبدربه منصور هادی در یمن می جنگند؟ هیچ کس…درست است که برخی از قبایل می جنگند، اما برای وجود حساسیت هایی میان او با برخی از این قبایل نه به خاطر مشروعیت او.

این مسئول سازمان ملل افزود که مذاکرات ژنو ، با مشکل ترس هادی از «یک معامله به ضرر او ” روبرو شد.

منبع یاد شده افزود که رئیس هیات ریاض و ریاض یاسین جانشین وزیر امور خارجه عربستان، هیچ جایگاه و موقعیتی ندارد ، جز اینکه او نفر هادی است.

وی افزود که زمان هادی دیگر به پایان رسیده و این مساله را به طور کامل می دانیم و یاسین می داند که این توافق ، به معنای رفتن وی با هادی است. بر اساس چینش مهره های جلویی در بازی شطرنج یمن، نگاه ها متوجه ” خالد بحاح ” معاون منصور هادی است که مقیم ریاض است.

منابع وابسته به سازمان ملل با اطمینان می گویند که بحاح مرد مرحله آینده در یمن است ، زیرا رفتن هادی ، فقط مساله زمان است ، اما منابع وابسته به انصارالله این ارزیابی را قبول ندارند.

یکی از نزدیکان انصارالله دراین باره می گوید که بحاح از نظر سیاسی مورد قبول است اما بعد از اقدامات ریاض ، ارزیابی سیاسی دیگر مدنظر نیست.

وی گفت که حاضریم از نظر سیاسی با وی تعامل کنیم ، اما به مردم چه بگوییم ؟ اکنون یک پایگاه مردمی ضد وی به وجود آمده است ، به مردمی که او را درحال بوسیدن سران نظامیان متجاوز عربستان دیده اند، چه پاسخی بدهیم ؟

السفير نوشت که در میان این تاکتیک ها، به نظر می رسد که گروه انصارالله علیرغم اینکه به نیاز ریاض به آتش بس فوری ابراز خوش بینی کرده ، به استحکام موضع خود مطمئن است.

یک مسئول بلندپایه گروه انصارالله به روزنامه السفیر گفت که پس از شکست ژنو ، مساله ” تحولات و رویدادهای میدان جنگ ” تعیین کننده است.

این روزنامه لبنانی در پایان گزارش خود را به نقل از یکی از فعالان سیاسی یمنی به پایان می رساند که می گوید انصارالله اکنون به یک فرصت تاریخی دست یافته است تا طرحی ملی را برای ساختن کشوری مدنی که عدالت را اکنون و برای همیشه درحق یمنی ها رعایت کند، ارائه نماید.