الجزیره: طالبان در اقدامی عجیب از پروژه تاپی حمایت کرد

  • انتشار: ۵ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 37407

شبکه تلویزیونی الجزیره بعد از آغاز پروژه تاپی در افغانستان با انتشار گزارشی می گوید که گروه طالبان در اقدامی عجیب از احداث خط لوله گاز ترکمنستان به هند که از خاک افغانستان عبور می کند و مورد حمایت آمریکاست، حمایت کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، گروه طالبان در اقدامی غیرمنتظره، از طرح احداث خط لوله ای که گاز ترکمنستان را به هند منتقل می کند، استقبال کرد.

طالبان احداث این خط لوله را که از خاک افغانستان هم عبور می کند یکی از بزرگترین طرح های اقتصادی در این کشور دانست. این موضع گیری طالبان را می توان سرآغاز تحول در موضع این گروه دانست که ممکن است مقدمه توافق بین آن و دولت افغانستان درباره دیگر مسائل باشد.

گروه طالبان با غافلگیر کردن همه طرف ها، اعلام کرد برای تأمین امنیت احداث این خط لوله تلاش خواهد کرد.

خبرنگار شبکه الجزیره گفت: بازیگر بزرگی در پشت پرده این قرارداد. در پشت پرده احداث این خط لوله گاز، آمریکا قرار دارد و به نظر می رسد می خواهد پیامی برای روس ها ارسال کرد.

روز گذشته عملیات احداث قطعه دوم خط انتقال لوله گاز ترکمنستان به هندوستان در خاک افغانستان با حضور مقامات چهار کشور سهیم در اجرای این طرح موسوم به تاپی در ولایت هرات در غرب افغانستان آغاز شد.

از جمع هزینه های برآورده شده اولیه برای سرمایه گذاری در این طرح مبلغ ۷٫۵ میلیارد دالر برای کشیدن لوله انتقال در نظر گرفته شده است.

خط لوله این طرح یک هزارو ۸۱۴ کیلومتر طول دارد که ۸۱۶ کیلومتر آن از خاک افغانستان و از ولایت های هرات، فراه، هلمند، و قندهار عبور می کند و وارد ولایت بلوچستان پاکستان خواهد شد.

بر اساس جدول برنامه اجرایی ، این طرح قرار است با عبور از منطقه بلوچستان پاکستان خود را در سال ۲۰۱۹ به شهر «فاضلیکا» در هندوستان برساند.

این لوله گاز قرار است ۳۳ میلیارد مترمکعب گاز را سالانه انتقال دهد که افغانستان در ۱۰ سال اول حق برداشت ۵۰۰ میلیون مترمکعب و در ۱۰ سال بعدی تا یک میلیارد متر مکعب و در دهه سوم عمر طرح، این کشور مجاز به برداشت ۱٫۵ میلیارد مترمکعب گاز خواهد بود.