الجزیره: اعزام سربازان بیشتر به افغانستان، باعث طولانی تر شدن جنگ می گردد

  • انتشار: ۸ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 23401

سایت خبری الجزیره در گزارشی در مورد افغانستان نوشت؛ بسیاری در کابل واهمه دارند که اعزام سربازان آمریکایی جدید به کابل می‌تواند باعث طولانی شدن جنگ شود.

الجزیره نوشت: دولت آمریکا اعتقاد دارد که با افزایش سربازان قادر خواهد بود تا طالبان را به میز مذاکره بکشاند، اما در افغانستان بسیاری فکر می‌کنند که این افزایش نیروها در بهترین حالت کاری بیهوده خواهد بود و کاری از پیش نخواهد برد.

در ادامه این گزارش آمده است: یکی از موضوعاتی که در دستور کار رهبران ناتو در بروکسل قرار دارد، اعزام سربازان بیشتر به افغانستان خواهد بود؛ اقدامی که با مخالفت شهروندان افغانستان روبرو شده است.

چشم‌انداز افزایش سربازان نظامی از سوی ناتو و واشنگتن حمایت می‌شود، اما در کابل اوضاع متفاوت است؛ محمد کریمی جنرال بازنشسته ارتش ملی افغانستان در این رابطه گفت:‌ کشورهای غربی به دنبال اعزام نیرو هستند، ولی این سربازان کاری از پیش نخواهند برد.

همچنین محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز می‌گوید: نیروهای افغانستان به تجهیزات و آموزش نیاز دارند و آنچه که ما نیاز داریم هواپیمای بمب‌افکن و تکنالوژی‌های مدرن است نه اعزام سربازان بیشتر.

الجزیره نوشت: بعد از اینکه ماموریت رسمی ناتو در افغانستان در سال 2014 تمام شد، حملات طالبان افزایش و  همزمان تلفات شهروندان و نظامیان افغانستان افزایش یافته است.

ناتو بیش از 13 هزار سرباز در افغانستان دارد که شامل 6900 سرباز آمریکایی  و 500 سرباز انگلیسی می‌شود که به سربازان افغانستان برای تامین امنیت این کشور آموزش می‌دهند. همچنین آمریکا 1500 نیروی نظامی دیگر در افغانستان دارد که به طور مستقیم از پنتاگون دستور می‌گیرند.

دبیر کل ناتو بارها اعلام کرده که افزایش نیروها به معنای بازگشت به جنگ در افغانستان نیست. افزایش نیروها در افغانستان با روی کار آمدن ترامپ و تلاش او برای فرستادن 3 هزار سرباز بیشتر برای کشاندن طالبان به میز مذاکره آغاز شده است.

انتظار می‌رفت که ترامپ در اجلاس سران در روز پنچ شنبه تصمیم خود را در مورد افزایش سربازان اعلام کند، اما این موضوع به دلیل برخی نگرانی‌های در درون دولت وی برای اعزام سربازان بیشتر به تاخیر افتاده است.

برخی از افغان‌ها واهمه دارند که افزایش نیروها چه از طریق ناتو یا آمریکا به طولانی شدن جنگ منجر شود. یک شهروند افغانستان در این رابطه گفت: افزایش سربازان در افغانستان مانند انداختن چوب بیشتر به روی آتش است.

افزایش سربازان کشورهایی مانند روسیه و پاکستان را تحریک خواهد کرد و این کشورها حمایت خود را از طالبان افزایش خواهند داد.

در ماه فبروری جنرال جان نیکلسون فرمانده ناتو در افغانستان به کنگره اعلام کرد که به سربازان بیشتری برای مبارزه با طالبان و درهم شکستن بن‌بست جنگ نیاز دارد.

جان هندرن گزارشکر الجزیره در افغانستان در این رابطه گفت: کسی در اینجا فکر نمی‌کند که افزایش سربازان آمریکا جنگ در این کشور را به پایان برساند.

الجزیره نوشت: دولت ترامپ اعتقاد دارد که با افزایش سربازان قادر خواهد بود تا طالبان را به میز مذاکره بکشاند، اما اینجا در افغانستان بسیاری فکر می‌کنند که این افزایش نیروها در بهترین حالت کاری بیهوده خواهد بود و کاری از پیش نخواهد برد.

همچنین قرار است اعضای ناتو به طور رسمی به ائتلاف ناتو در مبارزه با داعش بپیوندند. اتخاد این تصمیم از سوی ناتو کاملاً سیاسی است به این خاطر که تمام کشورهای عضو ناتو قبلا در این اتحاد حضور داشتند.

این اقدام با فشار ترامپ برای اینکه اعضای ناتو نقش فعال‌تری در مبارزه با داعش اتخاذ کنند، انجام شده است؛ ترامپ از اعضای ناتو انتظار دارد که هم بار مالی بیشتری را متقبل شوند و هم اینکه فعالیت بیشتری در این زمینه داشته باشند.

در حال حاضر 5 کشور انگلیس، یونان، پولند و آمریکا مخارج بیشتری را در حوزه دفاعی خود نسبت به سایر اعضا هزینه می‌کنند، در هر صورت بسیاری انتظار دارند که ترامپ از بودجه نظامی ناتو حمایت کند.