اقامت مهاجرین در پاکستان 2 سال دیگر تمدید شد

  • انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 11601

دولت پاکستان طرحی را آماده کرده که طبق آن مهاجران افغانستانی که تعداد آنها یک میلیون و 500 هزار نفر است می‌توانند بطور داوطلبانه به کشورشان بازگردند و تا دو سال دیگر اجازه خواهند داشت در پاکستان اقامت داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از شفقنا افغانستان، مهاجران افغانستانی طبق تصمیم قبلی دولت پاکستان قرار بود تا 31 دسامبر سال 2015 میلادی به کشورشان  بازگردند. اما دولت پاکستان طرحی را آماده کرده که طبق آن مهاجران افغانستانی که تعداد آنها یک میلیون و 500 هزار نفر است می توانند بطور داوطلبانه به کشورشان باز گردند و تا دو سال دیگر اجازه خواهند داشت در پاکستان اقامت داشته باشند.

در کمیسیونی که بین دولت پاکستان و افغانستان در اسلام آباد تشکیل شد تصمیم گرفته شد با رضایت دولتهای ایالتی پاکستان، مهاجران طبق برنامه دو ساله و دواطلبانه به کشورشان عزیمت نمایند.

این برنامه هنوز تأیید نشده و قرار است به زودی کابینه پاکستان با آن موافقت کند.

پیشتر «ایندریا راتوات» نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در نشست با مقامات پاکستانی اعلام کرده بود اسلام‌آباد موافقت کرد که اعتبار مدارک اقامتی پناهندگان افغانستان در این کشور را تا 31 دسامبر سال 2017 میلادی تمدید می‌کند.

«عبدالمالک بلوچ» سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان چندی پیش در این زمینه گفته بود،دولت ایالتی با ارسال نامه‌ای به دولت مرکزی پاکستان خواهان اخراج فوری مهاجران افغانستانی از این ایالت شده است.

به نقل از فارس، وضعیت مهاجران قانونی افغانستانی پس از حمله تروریستی به مدرسه‌ای در شهر پیشاور پاکستان در 16 دسامبر سال 2014 دچار مشکل شد.

گفتنی است حدود 700 مهاجر قانونی افغانستانی پس از حمله به مدرسه نظامی در شهر پیشاور پاکستان دستگیر شده‌اند.

مقامات پاکستانی پیشتر اعلام کرده بودندآنها هم علاوه بر آلمان قصد دارند برنامه بازگشت مرحله به مرحله مهاجرین افغانستانی از کشورشان را آغاز کنند.