افغانستان در رده ۱۲ کشورهای با بیشترین تعداد مسلمان

  • انتشار: ۸ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 40330

در میان کشورهای جهان، اندونزیا، پاکستان و هند دارای بیشترین جمعیت مسلمان هستند. از میان ۵۰ کشوری که بیشترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده‌اند اندونزیا در ردۀ یک و افغانستان در رده دوازدهم قرار گرفته است.

۱-  اندونزیا –  ۲۲۷,۲۲۶,۴۰۴

کشور اندونزیا بیشترین جمعیت مسلمان در جهان را دارد، بیش از ۲۲۷ میلیون نفر در اندونزیا مسلمان هستند. با وجودی که اندونزی یک دولت سکولار قانونی دارد، اسلام دین غالب در کشور است. ۹۹ درصد از مسلمانان اندونزی از پیروان مکتب شافعی از مذاهبِ فقه سنّی هستند.

۲-  پاکستان – ۲۰۴,۱۹۴,۳۷۰

جمهوری اسلامی پاکستان، اسلام را به عنوان دین دولتی و کشور پاکستان را به عنوان مرکز جهانی اسلام سیاسی معرفی می‌کند. ۹۵ تا ۹۷ درصد از جمعیت پاکستان مسلمان هستند و مسیحیان، هندوها و دیگر اقلیت‌های مذهبی درصد کمی از جمعیت پاکستان را تشکیل می‌دهند.

۳-  هند – ۱۸۹,۰۰۰,۰۰۰

هند سومین کشور در جهان است که بیشترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده است. با این حال، مذهب غالب در هند هندوئیسم است و حدود ۱۳٫۴ درصد از کل جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

۴-  بنگلدیش – ۱۴۸,۶۰۷,۰۰۰

با وجودی‌که اغلب جمعیت بنگلادش مسلمان هستند، نظام حقوقی حاکم بر این کشور نظام انگلو – هندی است و هیچ دادگاه رسمی شرعی (اسلامی) ندارد، اما مسائل حقوقی شخصی همچون ازدواج، طلاق و ارث بر اساس قوانین اسلامی است و توسط قضات سنتی مسلمان انجام می‌شود. بنگلادش چهارمین کشور در جهان است که بیشترین جمعیت مسلمان را دارد.

۵- نایجریا – ۹۵,۳۱۶,۱۳۱

نیجریه پنجمین کشور پرجمعیتِ مسلمان در جهان است و بیشترین جمعیت مسلمان در قارۀ افریقا را دارد. اکثر مسلمانان نیجریه سنّی و پیرو مکتب مالکی هستند، با وجودی که نیجریه جمعیت بزرگ مسلمان دارد با نظام دموکراسی سکولار اداره می‌شود.

۶- مصر – ۸۷,۳۳۶,۹۶۵

اسلام دین مسلط در مصر است، حدود ۹۷٫۴ درصد از جمعیت کشور، مسلمانانند. مصر مدرن تحت تأثیر مذهب حاکم قرار گرفته است و نمادهای اسلامی در هنر غنی، معماری و فرهنگ مصر بازتاب یافته است.

۷- ایران – ۸۱,۵۲۹,۴۳۵

۹۹٫۴  درصد از جمعیت ایران مسلمان هستند. زندگی روزانۀ ایرانیان سرشار از نمادهای مرتبط با اسلام و به‌ویژه نمادهای شیعۀ دوازده امامی است. در ایران نمادهای اسلامی را می توان در بسیاری از مکان های این کشور دید.

۸- ترکیه – ۸۰,۶۸۳,۵۲۵

در حالی‌که اغلب جمعیت کشور ترکیه مسلمان هستند اما دولتی سکولار دارد، ۷۲ درصد از مسلمانان ترکیه سنّی هستند و ۲۵ درصد از آنها علوی هستند.

۹-  الجزایر –  ۴۰,۵۵۹,۷۴۹

اسلام دین رسمی در الجزایر است، اکثر جمعیت الجزایر مسلمان هستند، بیشتر متعلق به مکتب فقهی مالکی هستند و درصد کمی مسلمانان اباضیه، شیعه و احمدی هستند. مسیحیان، یهودیان و بی‌خدایان نیز اقلیت کوچکی از جمعیت مراکش هستند.

۱۰- سودان – ۳۹,۰۲۷,۹۵۰

سودان دهمین کشور در جهان است که بیشترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده است، بیش از ۹۵ درصد از جمعیت سودان مسلمان هستند.

در این فهرست افغانستان بعد از عراق در رده دوازدهم کشورهایی قرار گرفته که بیشترین تعداد مسلمانان در آن زندگی می کند.