افغانستان در حال تبدیل شدن به پایگاه های تروریستان

  • انتشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15320

در گزارش انستیتوت مطالعات جنگ که به تازگی منتشر شده است گفته شده گروه های تروریستی از جمله القاعده و داعش، در حال تبدیل کردن افغانستان به پایگاه های امن برای فعالیت های خود هستند.

این نهاد امریکایی گفته است که پس از پایان ماموریت رزمی امریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان، طالبان نیز دامنه‌ی نبردهای‌ خود را در بیشتر بخش‌های این کشور گسترش داده‌اند.

در بخشی از این گزارش آمده است که اگر افغانستان در همین وضعیت باقی بماند و جامعه‌ی جهانی به گسترش ناامنی‌ها در این کشور با بی تفاوتی برخورد کند، سازمان‌های افراطی جهانی پناهگاه‌های امن خود را در این کشور دوباره بازسازی می‌کنند و تهدید‌های دایمی را متوجه‌ی امنیت ملی امریکا خواهد ساخت.

در بخش دیگر این گزارش نسبت به تهدید‌های شبکه‌ی حقانی هم هشداد داده و نگاشته شده است که این شبکه در منطقه‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان حضور چشم‌گیری دارد.

بنابر گفته‌های یک مقام محلی افغان، صدها جنگجوی وابسته به شبکه‌ی حقانی با یورش به یک منطقه‌ی مرزی افغانستان – پاکستان، آن منطقه را تصرف کرده‌اند.

او افزوده است که این جنگجویان با به دست‌گرفتن این منطقه ده‌ها وسیله‌ی نقلیه‌ی جنگی و سلاح‌های سنگین و سبک نیروهای امنیتی افغانستان را به دست آورده‌اند.

بنابر گزارش، حمایت القاعده از طالبان سهم مهمی در پیروزی‌های این گروه در میدان‌های نبرد داشته است.

این انستیتوت گفته است که همین اکنون ۹۸ درصد از چهار ولسوالی مهم ولایت کندز در اداره‌ی طالبان قرار دارد.

در این گزارش فساد گسترده‌ی اداری و اختلاف‌های سیاسی نیز تهدید جدی دیگر برای ثبات سیاسی افغانستان پنداشته شده است.