افغانستان؛ کشوری با 70 درصد بیسواد

  • انتشار: ۳۰ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 4225

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در کنفرانس ملی سواد آموزی اظهار کرد که براساس آمارهای تقریبی بین ۳۱ تا ۳۶ درصد اتباع کشور با سواد و حدود ۷۰ درصد بی سوادند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از شفقنا؛ آقای دانش گفت: «کشور از نظر سواد سطح پایینی دارد و تمامی مشکلات موجود در کشور- ترور، انتحار و جنگ- به دلیل نبود سواد و آگاهی مردم است»

وی افزود که این وضعیت در حالی در کشور حکم فرما است که دین مبین اسلام تاکید فراوانی بر آموختن کرده و پیامش آگاهی و دانایی است.

معاون دوم ریاست جمهوری در ادامه علاوه کرد که حکومت امیدوار است که تا سال ۲۰۲۰ میزان سطح سواد را به ۶۰ درصد برساند.

او گفت: دولت در نظر دارد که با اجباری ساختن آموزش، سهولت در آموزش، اصلاح قانون تعلیم و تربیه و سیاست های تشویقی در بالا بردن سطح سواد تلاش کند.
آقای دانش یک بار دیگر تاکید کرد که تنها راه بیرون رفت از مشکلات اخیر، بالا بردن سطح سواد می باشد.

این سخنان را معاون دوم ریاست جمهوری در حالی اظهار می کند که وزیر پیشین معارف همیشه اظهار می کرد که معارف کشور از نظر کمی بسیار بالا رفته است.
بر اساس گفته های فاروق وردک، در حال حاضر در کشور حدود ۱۲ میلیون شاگرد مشغول تحصیل می باشند.

بی بی گل غنی، همسر رئیس جمهوری با تایید سخنان معاونت ریاست جمهوری اما می گوید که خیلی از شاگردان و افرادی در جامعه می باشند که تا صنوف ۵-۶ درس خواندند ولی اکنون خواندن و نوشتن را یاد ندارند.

خانم غنی گفت که شیوه های آموزش در کشور نیاز به اصلاح دارد.

به گفته خانم رئیس جمهوری بیش از ۸۰ درصد زنان و ۵۰ درصد مردان در کشور بی سوادند که بیشتر آنان را بزرگسالان تشکیل می دهد.
وی اظهار کرد که دولت باید توجه ویژه ای به این افراد داشته باشد.

خانم غنی در قسمتی دیگر از سخنان خود افزود که افراد زیادی هستند که خواهان یادگیری و صحت می باشند ولی به دلیل معلم، نرس (پرستار) و قابله از این خدمات دور هستند.

جنگ و ناامنی در سه دهه گذشته صدمه های فراوانی به جامعه و زیر بناهای کشور وارد کرده است که با کمک های جامعه بین المللی قسمتی از آن ترممیم شده است.