افشای کمک عربستان و امارات به القاعده در یمن

  • انتشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 45949

خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک گزارش تحقیقی خبر داده است که در طی سال های اخیر عربستان سعودی و امارات متحده عربی میلیون ها دالر به القاعده در یمن پول داده است تا با آنها علیه مردم حوثی یمن بجنگند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در دو سال گذشته ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی که همراهی و حمایت آمریکا را هم با خود به همراه دارد، ادعا کرده که در نبردی علیه نیروهای القاعده در یمن پیروز شده است. اما این تمام واقعیت نیست؛ چرا که بسیاری از این پیروزی‌ها بدون شلیک حتی یک گلوله حاصل شده است.

آنطور که در این گزارش آمده است عربستان و امارات متحده عربی به اعضای گروه القاعده پول می‌داده تا از مناطق تحت کنترلش خارج شود. اما این همکاری تنها به پرداخت پول محدود نشده است. گروه ائتلاف حتی اعضای القاعده را هم جذب کرده است تا علیه حوثی‌ها بجنگند.

به گزاش یورونیوز، طبق این گزارش یک فرمانده نظامی نزدیک به القاعده و معاونش ۱۲ میلیون دالر برای انجام این توافقات پول دریافت کرده اند.

ایالات متحده میلیاردها دالر برای ائتلاف عربی پول فرستاده است تا در مقابل حوثی ها که مورد حمایت ایران هستند بجنگند. مستشاران نظامی آمریکا همچنین حمایت‌ها و مشاوره‌های نظامی به ائتلاف داده است تا در جنگ یمن موفق باشند. اما در عین حال شواهد روشنی وجود ندارد که پول‌های آمریکا به دست اعضای القاعده افتاده باشد.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است در حالی که ایالات متحده آمریکا از عربستان و امارات به عنوان همپیمانانش برای جنگ با گروه القاعده در یمن حمایت می کند، روشن شده است که ماموریت بزرگتر برنده شدن در جنگ با حوثی هاست و در این نبرد عناصر القاعده در کنار نیروهای ائتلافی می جنگند که عربستان و در نهایت آمریکا آن را هدایت می کند.

در بخش دیگری از این گزارش جنجالی همچنین به آگاهی داشتن آمریکا از موضوع توافق میان عربستان و امارات با القاعده اشاره شده است. ظاهرا نیروهای آمریکایی امنیت خروج عناصر مسلح القاعده به همراه سلاح هایی که به دست آورده اند را تأمین کرده اند.

همچنین بر اساس توافق میان عربستان و امارات با القاعده پیوستن ۲۵۰ عضو مبارز گروه القاعده به کمربند امنیتی (نیرویی که مورد حمایت امارات است) محقق شده است.

همچنین بنابر این گزارش یکی از فرماندهان یمنی که به دلیل ارتباط با القاعده در لیست تروریسم آمریکا قرار دارد از دولت امارات برای نیروهای زیردستش پول دریافت می‌کرده است.