افشای کاخ های مجلل سیاست‌مداران افغان در دبی/ نام برخی از این مقام ها منتشر شد

  • انتشار: ۱۴ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70710

نشریه دیلی‌بیست نوشته‌است که براساس اسناد مرکز ژورنالیزم تحقیقی، اخیرا شماری از سیاست مداران افغان و خانواده‌های‌شان صاحب املاک مجللی در دبی شده‌اند.

این نشریه با انتشار اسامی این مقام ها و سیاستمدران برجسته کشور می گوید داشتن جایداد خارج از افغانستان کاری غیرقانونی و نادرست نیست؛ اما ادعاهای فساد در مورد برخی مقامات، نگرانی مردم را برانگیخته‌است.

براساس مقاله این نشریه، احمدولی مسعود؛ یکی از نامزدان انتخابات ریاست ‌جمهوری در این اواخر جایداد جدیدی در دبی خریداری کرده‌است. این در حالی است که در سال ۲۰0۹ احمدضیا مسعود؛ برادر احمدولی مسعود و معاون پیشین رییس‌ جمهور با اتهام انتقال ۵۲ میلیون دالر پول فزیکی در امارات متحده عربی روبه‌رو شده‌بود.

همچنین در ادامه مقاله دیلی‌بیست آمده‌است که ادیب فهیم معاون پیشین ریاست عمومی امنیت ملی و پسر مارشال محمد قسیم فهیم در جعبه‌های هواپیما به دبی پول انتقال داده‌است. نام حصین فهیم؛ برادر مارشال محمد قسیم فهیم نیز که در قضیه ورشکست‌شدن کابلبانک متهم بود در این مقاله ذکر شده‌است.

غلام‌فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی همراه با همسرش در دو منطقه گران‌قیمت به‌شمول ساحل پام جمیرا خانه‌هایی خریده‌است.

این نشریه نوشته‌است بربنیاد معلومات مرکز ژورنالیزم تحقیقی، صالح‌محمد لالاگل و فدامحمد الفت؛ دو عضو پارلمان افغانستان، در سپرنگس و پارک جمیرا حویلی‌ها و خانه‌های مجلل خریده‌اند.

در این نشریه نام فاطمه ربانی؛ دختر برهان‌الدین ربانی نیز دیده شده‌ که او چند تجارت را در امارات متحده عربی به پیش می‌برد.

دیلی بیست، می افزاید که از میان سیاستمداران تنها محمود کرزی داشتن جایداد در دبی را تایید کرده‌ و دیگر هیچ‌کدام از مقام‌ها با وجود تلاش‌های زیاد به ایمیل‌های این نشریه به زبان فارسی، پشتو و انگلیسی جوابی نداده‌اند.