اعلام حمایت علمای مذهبی از ایجاد صلح در افغانستان

  • انتشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 41564

به گزارش خبرگزاری اطلس، اجلاس 1 روزه شورای علما با عنوان «اسلام رحمة للعالمین، صلح و ثبات در افغانستان» در کاخ بوگور و با حضور رئیس جمهوری اندونزی برگزار شد.
جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی روز جمعه در این مراسم افزود: برگزاری این اجلاس بخشی از تعهد اندونزی برای افزایش نقش علمای اسلامی در ایجاد و توسعه صلح و ثبات است.

برخی رسانه های منطقه ای گزارش دادند: علمای اسلامی سه کشور در پایان این اجلاس اعلام کردند که جنگ و خشونت در اسلام جایگاهی ندارد و اسلام دین صلح است .
آنها در بیانیه ای اعلام کردند از اقدامات برای رسیدن به صلح و آرامش در افغانستان حمایت می کنند و همچنین از همه طرف های درگیر خواستند برای ایجاد صلح در افغانستان از جنگ و درگیری بپرهیزند.

پیشتر شورای علمای اندونزی (ام یو ای) که مسوولیت تنظیم و برگزاری این کنفرانس را برعهده دارد گفته بود که در این کنفرانس، حدود 15 نفر از علمای هر کشور شرکت می کنند.
ویدودو در این اجلاس تاکید کرد اندونزی در تلاش برای افزایش نقش علمای اسلامی در ایجاد صلح و ثبات در جهان است.

وی افزود: تلاش های ما برای ایجاد صلح هرگز آسان نخواهد بود، اما افراد مومن باید به کمک خداوند اعتقاد داشته باشند ، بنابراین نباید ناامید و از این مسیر خارج شد.

رئیس جمهوری اندونزی تاکید کرد علمای اسلامی می توانند بهتر صلح را ترویج کنند، چرا که آنها برای جامعه الگو هستند و مسلمانان از آنها پیروی می کنند.
این کنفرانس در پی سفر رئیس جمهوری اندونزی به افغانستان و پاکستان در سال جاری (2018) برگزار شد.

در این سفر «ویدودو»، در دیدار با «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان، «ممنون حسین» رئیس جمهوری پاکستان و همچنین «شاهد عباسی» نخست وزیر این کشور پیشنهاد این اجلاس سه جانبه را به میزبانی اندونزی داد که با استقبال این کشورها روبه رو شد.