اعلام حمایت رسمی حکمتیار از داعش

  • انتشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 6950

خبرگزاری اطلس ـ حزب اسلامی حکمتیار اعلام کرد: در صورت جنگ میان طالبان افغانستان و گروه تروریستی داعش، از داعش حمایت می‌کند.

«گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان، با صدور بیانیه‌ای به پیروان خود گفت: در صورتی که میان طالبان افغانستان و آن دسته از جنگجویان طالبان که به گروه تروریستی داعش پیوسته‌اند، درگیری صورت گیرد٬ باید از این جنگجویان حمایت کرد.

حزب اسلامی حکمتیار اولین گروهی است که حمایت خود از گروه تروریستی داعش در افغانستان را اعلام می‌کند.

در حالی که حکومت از استراتژی جنگ با گروه تروریستی داعش خبر داده، تاکنون به صورت دقیق مشخص نیست که اعلام حمایت حزب اسلامی حکمتیار از داعش در افغانستان تا چه میزان به ظهور و نفوذ این گروه تروریستی در این کشور منجر می‌شود.

این در حالی است که «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، چندی قبل اعلام کرده بود که برخی گروه‌ها در افغانستان با استفاده از ایدئولوژی این گروه تروریستی، خودشان را تبدیل به «برند» کرده‌اند.

حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپاتنیک گفته بود که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش نیرویی است که در افغانستان ریشه ندارد. داعش حاصل فکر افغان نیست بلکه  عواقب رشد وضع عراق و سوریه می‌باشد. هرگاه در افغانستان نفوذ کنند، به این مفهوم است که کسی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و در دست خارجی قرار دارند. به این مفهوم که سناریوی توطئه جدید برای منطقه و افغانستان طرح‌ریزی شده است.

«ظاهر قدیر» معاون اول مجلس نمایندگان، چندی قبل در نشست عمومی پارلمان این کشور اعلام کرده بود: حکومت پاکستان می‌خواهد با از بین بردن طالبان در شهرستان «شینوار» ولایت «ننگرهار» جنگجویان داعش را در این منطقه ساکن کند.

قدیر اظهار داشت: گروه تروریستی داعش با حمایت پاکستان قصد دارد پس از «لعل‌پور» شهرستان‌های «کامه» و «گوشته» ننگرهار را تصرف کند.

معاون اول پارلمان گفت: پاکستان می‌خواهد نخست در ننگرهار، قندهار و پکتیا داعش را ایجاد و پس از آن فعالیت‌های این گروه را به ولایت‌های شمالی افغانستان انتقال دهد.