اعلام جنگ واتساپ علیه اخبار جعلی و دروغی

  • انتشار: ۵ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: فناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 54904
واتس اپ

فیسبوک می‌خواهد قابلیت جدیدی را در اپلیکیشن پیامرسان خود یعنی واتس‌اپ امتحان کند و به جنگ با اخبار جعلی برود. بر اساس این ویژگی جدید کاربر می‌تواند از میزان ارسال یک پیغام آگاه شود و بهتر بتواند درباره‌ی‌ این پیام قضاوت کند.

به گزارش وبسایت WABetaInfo، در نسخه‌ی بتای به روز رسانی 2.19.80 واتس‌اپ  قابلیت جدیدی وجود دارد که کاربر می‌تواند پیغام‌های دریافت کرده را بسنجند و از میزان ارسال شدن آن مطلع گردد. کاربر می‌تواند با انتخاب یک پیغام به خصوص، قسمت اطلاعات یا info آن را باز کرده و تمامی دیتای موردنیاز خود را بررسی کند.

علاوه بر این گفته شده که پیغام به خصوصی که بیش از ۵ بار پشت سر هم و بدون هیچ تغییری در محتوا ارسال یا فوروارد شود، در دسته‌ بندی خاصی قرار خواهد گرفت. در کنار این پیغام، یک حباب ظاهر خواهد شد که در آن عبارت  «Frequently Forwarded» نوشته شده و بدین معنی است که این پیام به طور مرتب ارسال شده است.

محدودیتی در زمینه مشاهده‌ی قسمت اطلاعات پیغام‌ها وجود ندارد و کاربر می‌تواند تمامی پیام‌های ارسالی یا دریافتی خود را با این روش راستی سنجی کرده و میزان ارسال هر پیام به خصوص را بررسی کند.

کاربر تنها نیاز دارد که نسخه‌ی بتای به روز رسانی جدید واتس‌اپ را روی موبایل اندرویدی یا آیفون خود نصب کند. واتس‌اپ انگیزه خود برای طراحی این قابلیت را مبارزه با اخبار دروغین یا نشر اکاذیب عنوان کرده و به نظر می‌رسد این مسئله به دغدغه‌ی اصلی کمپانی فیسبوک بدل شده چرا که چند وقتی ویژگی‌های زیادی بر همین اساس برای اپلیکیشن‌های مختلف خود ایجاد می‌کند.

به نقل از دیجیاتو، چند ماه پیش نیز  واتس‌اپ نرم افزاری توسعه داد که می‌توانست اکانت‌های جعلی و ربات‌ها را کشف کند. این پیامرسان موفق شده با استفاده از این قابلیت، ماهانه ۲ میلیون حساب کاربری جعلی را از این پلتفرم حذف نماید.