اعتراف طالبان به قتل بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان

  • انتشار: ۲۶ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 35644

اخیرا طالبان در یک کتاب اردو زبان به نام انقلاب محسود وزیرستان جنوبی مسئولیت ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر فقید پاکستان را به عهده گرفت.

این کتاب به دست یکی از رهبران طالبان پاکستان به نام ابومنصور آسیم مفتی نورولی، نوشته شده و در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ در ولایت پکتیکای افغانستان منتشر شده است.

این کتاب حاوی ۵۸۸ صفحه بوده و در آن تصاویری از رهبران طالبان به چشم می‌خورد.

بی نظیر بوتو در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۷ در یک حمله انتحاری در راولپندی پاکستان کشته شد.

در خصوص نحوه ترور بی نظیر بوتو گفته می شود که با پایان سخنرانی این سیاستمدار در محل همایش، وی همراه با اطرافیان و محافظان خود سوار بر موتری قصد ترک کردن باغ ملی لیاقت محل برگزاری همایش را داشت، یک بمب گذار انتحاری، ابتدا چندین گلوله به سمت موتر حامل بوتو شلیک کرد که گلوله‌ها به گردن و سینه وی برخورد کردند و سپس فرد مذکور بلافاصله بمبی را منفجر کرد که موجب کشته شدن آنی خود و تعداد دیگری از حاضران شد.

مطابق گزارش‌ها حداقل ۲۱ یا ۲۲ نفر دیگر به جز خانم بوتو در این انفجار جان باختند.

در پی ترور وی دولت پاکستان طالبان و القاعده را مسئول این عملیات دانست و اعلام شد فردی به نام ‘کرامت الله بلال’ از اعضای القاعده این ترور را انجام داده اما القاعده اعلام کرد در ترور بوتو نقشی نداشته است.

در عین حال مقام‌های دولت مشرف یک مکالمه صوتی را منتشر کردند که ظاهرا میان دو مقام طالبان و با موضوع مرگ بی نظیر بوتو انجام می‌شود.

پیشتر یک دادگاه مبارزه با تروریسم پاکستان در شهر راولپندی اقدام به تبرئه پنج مظنون عضو تحریک طالبان پاکستان و صدور حکم حبس برای دو مقام پلیس کرده بود.