اعتراض شدید رئیس پارلمان به خشونت فیزیکی با یک نماینده در لویه جرگه

  • انتشار: ۱۸ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 91237

خشونت فیزیکی با بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس در پی اعتراض او هنگام سخنرانی اشرف غنی در نخستین روز لویه‌جرگه مشورتی صلح واکنش‌های زیادی را برانگیخته است.

کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح با انتشار اعلامیه‌ای از خانم روشن معذرت خواسته است. عبدالله عبدالله، رئیس لویه جرگه مشورتی صلح نیز در گفتگوی تلویزیونی از بلقیس روشن معذرت‌خواهی کرد.

میررحمانی رحمانی، رئیس مجلس نیز با انتشار اعلامیه‌ای برخورد فیزیکی یک کارمند امنیتی لویه‌جرگه مشورتی با بلقیس روشن را «خلاف تمام ارزش‌ها و معیارهای آزادی بیان و تخطی آشکار و صریح بر حفظ مصونیت پارلمانی» عضو مجلس نمایندگان خوانده است. وی تاکید کرد که بر اساس قانون اساسی نظر و ملاحظه یک فرد عادی نیز باید احترام شود.

رحمانی ضمن اینکه برخورد با بلقیس روشن را توهین به خانه ملت و اعضای مجلس نمایندگان توصیف کرد، خواستار اعاده حیثیت او شده است.

میررحمان رحمانی گفته است که مجلس نمایندگان به این اقدام «غیرانسانی و خلاف ارزش‌های دموکراسی» اعتراض شدید دارد و آن را محکوم می‌کند. او از ریاست جمهوری و ریاست لویه جرگه مشورتی صلح خواست که این مساله را پیگیری کنند.

رئیس مجلس نمایندگان گفته است که تصمیم نهایی در این مورد را همه اعضای مجلس نمایندگان به صورت جمعی خواهند گرفت.

به‌گفته‌ی میررحمان رحمانی، مجلس نمایندگان نسبت به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی ملاحظه داشت و آن را خلاف قانون می‌دانست، اما به خاطر مصالح علیای کشور و همچنین تأکید مقامات بلندپایه دولتی، شخصیت‌های بانفوذ و مسئولان برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح در آن شرکت کرده است.

گفتنی است که بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان، هنگام سخنرانی رییس جمهور غنی اعتراض کرد و شعاری را با عنوان «باج دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است» بلند کرده بود. اشرف غنی ضمن دعوت خانم روشن به آرامش، در پاسخ به او گفت: «من باج ده نیستم. شما همکاران‌تان را قناعت دهید. تصمیم از شما است.»

وی از سوی یک خانم که گفته شده است از مسئولان امنیتی لویه‌جرگه مشورتی صلح است، مورد خشونت واقع شد. تصاویر نشان می‌دهد که این خانم، بلقیس روشن را به زمین می‌زند.

این اقدام واکنش‌های زیادی را برانگیخته است و شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش انتقادآمیز نشان داده‌اند.

لویه‌جرگه مشورتی صلح روز جمعه هفدهم اسد در کابل برگزار شد و قرار است امروز شنبه نیز ادامه یابد. هدف برگزاری این جرگه تصمیم‌گیری درباره رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان است که موضوع رهایی آنها از دلایل تاخیر در گفتگوهای صلح خوانده می‌شود.