اظهارات عجیب «عراقچی» درباره اخراج مهاجران افغانستانی در پی فشار تحریم ها علیه این کشور!

  • انتشار: ۱۹ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 60769

«عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران طی اظهاراتی گفت: اگر فشار تحریم ها زیاد شود، از مهاجران افغانستانی می خواهیم ایران را ترک کنند.

معاون وزیر خارجه ایران روز گذشته در مصاحبه با شبکه دو سیما گفت: هم اکنون بیش از سه میلیون افغانستانی در ایران هستند که دو میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده اند و سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران خارج می کنند.

وی تصریح کرد: هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می کنند؛ در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می شود.

عراقچی خاطرنشان کرد: آوارگان در مجموع هشت میلیارد دلار برای کشورمان هزینه دارند و اگر تحریم ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترک کنند.

عباس عراقچی گفت: از لحاظ انسانی نمی خواهیم چنین اتفاقی بیفتد اما اگر مجبور شویم چنین خواهیم کرد و تبعاتش بر عهده آمریکاست؛ همان کشوری که افغانستان را به بحران کشید.

این درحالی است که پیش از این حسن روحانی رییس جمهور ایران گفته بود کشورش با پذیرش پناهجویان و مهاجران مانع از حرکت سیل مهاجرین به سوی اروپا می‌شود.