اشرف غنی: کوچک‌ترین اشتباه در روند صلح، نتایج منفی در پی خواهد داشت

  • انتشار: ۶ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 55130

رییس جمهور غنی در یک نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کابل گفت که اتحادیه اروپا هیچ آجندایی غیر از ثبات و ختم جنگ در افغانستان ندارد.

غنی با اشاره به پیشرفت‌های صلح در کشور گفت: «لحظات امتحان سخت است و اگر کسی اشتباه کند نتایج اش منفی است؛ ما شرایط پیش آمده را برای آینده افغانستان فرصت عظیم می‌دانیم و بحران‌های 40 ساله باید پایان یابد.»
او با اشاره به انتخابات آینده ریاست جمهوری کشور گفت که اگر انتخابات برگزار نشود یک کشور نمی‌تواند از فرصت‌ها استفاده کند.
به گفته او، اتحادیه اروپا قرارداد دولت سازی با افغانستان دارد که پول نقد در بدل تحکیم دولت می‌دهد و این نقطه اساسی است. بر همین اساس سیاست خارجی افغانستان نیز مبنایش ایجاد دیدگاه مشترک با همکاران و تغییر دیدگاه بیطرف به دیدگاه مثبت و دیدگاه منفی به دیدگاه بی طرف یا مثبت است.
به نقل از جمهور؛ غنی گفت: «قرن حاضر زمان آن نیست که با زبان تهدید صحبت کنیم؛ افغانستان قلب آسیا است و تا ثبات نداشته باشد پروژه‌های بزرگ انکشافی آسیا به انجام نمی‌رسد و اتحادیه اروپا این پروژه‌ها را تمویل و کمک خواهد کرد.»
رییس جمهور تاکید کرد که مهم‌ترین موضوع در روند صلح، ایجاد اجماع سیاسی برای ختم جنگ است و به همین خاطر امروزه موضوع صلح در کشور به گفتمان ملی تبدیل شده و این گفتمان در چارچوب لویه جرگه مشورتی دوام خواهد کرد.
این در حالی است که فدریکا موگرینی مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن تاکید بر گفتگوهای صلح افغانستان به رهبری حکومت، گفت که این اتحادیه می‌تواند منحیث ضمانت کننده مذاکرات صلح افغانستان مطرح شود.