اشرف غنی:من بخاطر ابراز همدری با مردم فلسطین در نشست ترکیه شرکت کردم

  • انتشار: ۳۰ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 42352

به گزارش خبرگزاری اطلس،ارگ ریاست جمهوری خبر داد که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور به‌خاطر همدردی با مردم فلسطین در نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی، روز گذشته در ترکیه اشتراک کرده‌است.

ارگ با نشر خبرنامه‌ ای گفته که آقای غنی در آن نشست گفت، در جریان هفته گذشته، افغان‌های زیادی نسبت به فلسطینی‌ها جان‌های شان‌را از دست داده‌اند. اما، من خود را مکلف دانستم تا در این نشست فوق‌العاده برای اظهار همدردی و همدلی هموطنانم با مردم فلسطین، اشتراک کنم.

رییس جمهورغنی ادامه داده، به منظور رسیده‌گی به مسأله فلسطین و جستجوی راه‌های حل پایدار به منازعه بین اسرائیل و اعراب، باید کوشش‌های دوامدار و مستمر صورت گیرد.

رییس‌جمهور غنی بیان‌داشت که رنج و درد مردم فلسطین، ما را به اینجا کشانیده است و آن‌ها از ما  تنها همدردی نمی‎خواهند؛ بلکه خواستار حمایت ما هستند تا زنده‌گی با عزت شان برگردد.

در همین حال مولوی ایاز نیازی؛ امام جمعه مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان کابل می‌گوید که تقبیح حکومت افغانستان در برابر جنایت امریکا و اسرائیل کافی نیست، باید سفارت فلسطین در افغانستان باز شود.

آقای نیازی که در خطبه ‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان، سخن می‌گفت تأکید کرد که تنها تقبیح حکومت افغانستان در برابر انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس کافی نیست، باید سفارت فلسطین در کابل باز شود تا از این طریق صدای مردم افغانستان به گوش فلسطنیان برسد.

آقای نیازی ضمن توصیه مردم به تقوای الهی، انجام واجبات و ترک محرمات، به موضوعات مهم جهان اسلام و به خصوص معضل بیت المقدس اشاره کرد و گفت: مزدور اسرائیل به نام ترامپ دو بار قلب با احساس مسلمانان جهان به خصوص مردم مظلوم فلسطین را جریحه دار کرد.

به گفته وی، او یکبار با طمطراق اعلام کرد که قدس پایتخت اسرائیل است و در آخرین اقدام نیز سفارت خود را به قدس انتقال داده و بیرق خود را در کنار بیرق رژیم سفاک و خون ریز صهیونیست نصب کرد.

امام جمعه مسجد وزیر محمد اکبرخان، خطاب به استکبار جهانی گفت: متوجه باشید که در طول تاریخ فرعون‌ها، نمرودها، هیتلرها و چنگیزها نیز بودند که ظلم کردند؛ اما امروز هیچ اثری از آنان دیده نمی شود و همه نابود شدند.

مولوی نیازی خطاب به ترامپ اظهار داشت: نوکری که امروز برای خود ساخته ای که در تمام جنایات اسرائیل سکوت می کند و سر در لاک فرو می برد، یقیناً از امت محمد(ص) تمثیل نمی کند و اینها فقط کمیشنکاران (دلالان) تو و تو خود، کمیشنکار یهود هستی.

او همچنین بیان داشت که مردم افغانستان اعم از زن و مرد، خرد و کلان و پیر و جوان با مردم فلسطین هستند و خدا نیز با آنها خواهد بود و به جهاد خود ادامه بدهید و حتی با سنگ مبارک خود که در حقیقت به سنگ ابابیل می ماند، ادامه بدهید.

به گفته این عالم برجسته دینی، مسلمانان منتظر آل سعود نباشند که آن ها مصروف پاک‌کردن کفش ترامپ هستند و هیچکاری از ایشان ساخته نیست.