«اشرف‌غنی» و ادامه دیدارها در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای + تصاویر

  • انتشار: ۲۰ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 7108

خبرگزاری اطلس ـ «محمد اشرف‌غنی» در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های منطقه‌ای شانگهای که در شهر اوفای روسیه برگزار شد با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، «شی‌جین پینگ» رئیس‌جمهور چین، «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند و «نوازشریف» نخست‌وزیر پاکستان دیدار و در مورد مناسبات منطقه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

ولادیمیر پوتین: ترورسیم و مواد مخدر تهدیدات مشترک افغانستان و روسیه است

1394042002420433056720310

رئیس‌جمهور در دیدار با همتای روس خود در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای اعلام کرد: اکنون راه همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان و روسیه هموار شده و امیدواریم که شرایط همکاری‌ها در این عرصه بیش از پیش مساعد شود.

وی گفت: روابط تجاری میان افغانستان، روسیه و کشورهای آسیای میانه اهمیت ویژه‌ای دارد و تنها ۱۰ در صد تجارت افغانستان از این مسیر صورت می‌گیرد.

غنی افزود: افغانستان، روسیه، هند و چین باید در بخش‌های مبارزه با تروریسم و مواد مخدر نیز با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس جمهور خاطرنشان ساخت که کابل خواستار عقد توافقات میان مدت و دراز مدت به منظور توسعه روابط تجارتی با روسیه می‌باشد.

محمد اشرف‌‌غنی از ولادیمیر پوتین خواست تا روسیه از عضویت کامل این کشور در سازمان ‌همکاری‌های شانگهای حمایت کند.

اشرف‌غنی اظهار داشت که روسیه می‌تواند نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، بخصوص نیروهای هوایی این کشور را حمایت کند.

وی با ارائه اطلاعاتی در مورد ناامنی‌های شمال افغانستان به پوتین، گفت: گروه‌های مختلف تروریستی قصد دارند با نفوذ در افغانستان امنیت کشورهای منطقه را به چالش بکشند.

1394042004211122256721110

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه این دیدار گفت: روابط میان کابل و مسکو صمیمانه است و بر همین اساس در مورد تهدیدات تروریسم و مواد مخدر میان دو کشور که تهدیدات مشترک هستند درک مشترکی وجود دارد.

وی گفت: روابط افغانستان و روسیه بهبود یافته و میزان تجارت نیز افزایش داشته است و باید سطح تجارت میان دو کشور به توازن برسد.

پوتین تصریح کرد: روسیه آماده همکاری با افغانستان در زمینه‌ سد مولد برق، پروژه‌های عمرانی در ولایت بدخشان، خط آهن و راه‌سازی می‌باشد.

رئیس‌جمهور روسیه خواستار تشکیل کمیته مشترک میان کابل و مسکو به منظور تقویت سرمایه‌گذاری‌های بیشتر میان دو کشور شد.

در این دیدار به کمک‌های روسیه در زمینه آموزش جوانان افغان در عرصه‌های تخصصی و نظامی اشاره گردیده و خاطر نشان شد که در حال حاضر ۲۰۰ نفر از نیروهای افغان در بخش نظامی و ۴۰۰ تن در بخش‌های تخصصی در روسیه تحت آموزش قرار دارند.

شایان ذکر است که در پایان اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه از پیوستن هند و پاکستان در آینده به عنوان اعضای جدید این سازمان خبر داد.

در تاریخ فعالیت‌ سازمان همکاری‌های شانگهای، اولین بار است که این سازمان با پذیرش اعضای جدید گسترش می‌یابد.

رئیس‌جمهور چین: روابط افغانستان و پاکستان مسئله‌ سرنوشت سازی برای منطقه است

1394041919272784856717110

اشرف‌غنی در دیدار با شی‌جین پینگ رئیس‌جمهور چین اظهار داشت: افغانستان در تلاش است تا ناامنی‌ها به چین سرایت نکند، اما برای عملی شدن این موضوع به کمک پکن نیاز است زیرا تهدیدهای جدید متوجه چین، روسیه و تمام کشورهای منطقه است.

وی ضمن تأکید بر عملی شدن پروژه‌های منطقه‌ای گفت: بدون اجرای پروژه‌ها اقتصادی امنیت در منطقه نیز تأمین نخواهد شد

غنی از پینگ خواست تا چین در پروژه «راه ابریشم» سهم بیشتری قائل شود، زیرا این کار به نفع دو کشور می‌باشد.

رئیس‌جمهور از همتای چینی خود خواست تا پاکستان را برای همکاری بیشتر در تأمین امنیت و روند مذاکرات صلح افغانستان تشویق کند.

وی تأکید کرد: در دهه آینده افغانستان به عنوان محور و مرکز ترانزیت نقش مهمی را در منطقه ایفا خواهد کرد.

رئیس‌جمهور چین نیز در ادامه گفت: باید تفاهمنامه‌هایی که در سفر غنی به پکن میان مقامات دو کشور به امضا رسیده عملی شود.

شی جین پینگ افزود: پروژ‌های معدن مس «عینک» و گاز «آمو دریا» برای چین از اهمیت بالایی برخوردار است و بر همین اساس چین با دعوت هیئت‌های مختلف افغان به پکن در جستجوی راه‌‎کارهای همکاری‌های بیشتر میان دو کشور است.

وی با اشاره به اهمیت راه‌های مواصلاتی که کشورهای چین، پاکستان، تاجکستان و افغانستان را به هم وصل می‌کند افزود: برای گسترش همکاری‌های مشترک میان آمریکا، چین و افغانستان باید یک کمیته تجاری سه جانبه ایجاد شود.

رئیس‌جمهور چین  روابط و همکاری مشترک میان افغانستان و پاکستان را یک موضوع مهم برای سرنوشت منطقه خوانده و گفت که در دیدارش با مقامات پاکستانی، اسلام‌آباد متعهد به همکاری بیشتر در زمینه ایجاد ثبات و امنیت افغانستان است.

شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین تصریح کرد: پکن از روند مذاکرات صلح دولت کابل با طالبان حمایت می‌کند و از هر اقدامی برای تسریع در این روند فروگذار نخواهد بود.

اشرف‌غنی: همکاری‌های سه جانبه ایران، افغانستان و هند برای منطقه حائز اهمیت است

1394041919280232456717210

ئیس‌جمهور در دیداری دیگر که در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شد، با «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند ملاقات و بر تأمین صلح پایدار در افغانستان و منطقه تأکید کرد.

غنی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر مشکلات افغانستان بعد منطقه‌ای یافته و برای حل آن نیز باید راه‌حل منطقه‌ای جستجو شود و در همین راستا باید مقامات عالی‌رتبه امنیتی و دفاعی منطقه در تعامل با یکدیگر باشند.

وی در مورد پروژه خط لوله گاز تاپی به مودی گفت: عملی شدن این پروژه زمان گیر می‌باشد اما افغانستان در راستای اجرای هر چه سریع‌ آن متعهد است.

رئیس‌جمهور به نخست‌وزیر هند اطمینان داد که به مشکلات سیک‌ها و هندوهای این کشور رسیدگی خواهد کرد.

اشرف‌غنی ضمن تأکید بر ایجاد امنیت در افغانستان افزود: منطقه از لحاظ استراتژیک در موقعیت حساسی قرار دارد و رفع مشکلات آن نیازمند صرف زمان بیشتری است.

1394042001525550156719810

وی در دیدار با مودی خواهان تداوم کمک‌های هند به افغانستان شد و بر با اهمیت بودن ادامه همکاری‌های سه جانبه افغانستان، هند و ایران برای کشورهای منطقه تأکید کرد.

نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در ادامه این دیدار اظهار داشت: هند علاقمند گسترش روابط با افغانستان است و امیدوارم که پروژه‌ها و قراردادها میان دو کشور در عرصه های مختلف بخصوص در عرصه کشاورزی، اقتصاد، همکاری‌های تجاری عملی گردد.

مودی از فعالیت نیروهای امنیتی افغانستان در راستای مبارزه با تروریسم قدردانی کرده و خاطر نشان ساخت: نیروهای افغان ثابت کردند که می‌توانند چالش‌های امنیتی در افغانستان را با موفقیت پشت سر بگذارند.

کابل و اسلام‌آباد در مهمترین مقطع از روابط با یکدیگر قرار دارند

1394041919290084056717310

اشرف‌غنی در ادامه دیدارهای خود در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای با «محمد نوازشریف» نخست‌وزیر اسلام‌آباد نیز دیدار و بر تشدید اقدامات نظامی افغانستان علیه حملات تروریسم و هراس‌افکن تأکید کرد.

وی در دیدار با نوازشریف از نقش پاکستان در تسهیل نخستین مذاکرات مستقیم دولت کابل با گروه طالبان تقدیر کرد.

غنی گفت: جنگ در شرایطی به افغانستان تحمیل شده که این کشور به دنبال صلح پایدار است، با این وجود دولت کابل از صدمه رسیدن به مذاکرات صلح جلوگیری خواهد کرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: حضور گروه تروریستی داعش تهدید جدی برای منطقه محسوب می‌شود و این امر باعث شده گروه‌های تروریستی دیگری نیز در منطقه جا بگیرند.

محمد اشرف‌غنی از نوازشریف خواست تا در زمینه عملی شدن توافقنامه‌های به امضا رسیده میان افغانستان و پاکستان اقدامات لازم از سوی اسلام‌آباد انجام شود.

وی اطمینان داد در صورتی که در بخش تأمین انرژی برق در افغانستان سرمایه‌گذاری انجام شود، این کشور در عین خودکفایی می‌تواند این نیرو را به پاکستان و هند نیز صادر کند.

رئیس جمهور اذعان داشت: در حال حاضر افغانستان و پاکستان در مهمترین مقطع از روابط دوجانبه با یکدیگر هستند.

محمد نوازشریف نخست‌وزیر پاکستان نیز در این دیدار گفت: پاکستان علاقمند بهبود و گسترش روابط با افغانستان است و این موضوع با تشکیل حکومت وحدت ملی در این کشور قوت گرفته است.

نخست‌وزیر پاکستان در دیدار با غنی از آغاز مذاکرات صلح میان هیئت مذاکره کننده دولت کابل و گروه طالبان با میزبانی اسلام‌آباد ابراز خشنودی کرد.

نوازشریف ضمن تأکید بر عملی شدن پروژه‌ برق کاسا ۱۰۰۰ و خط لوله تاپی از تصمیم کابل برای افتتاح کنسولگری افغانستان در شهر لاهور پاکستان استقبال کرد.