اسرائیل هیوم: اتحاد اعراب علیه ایران فرصتی برای اسرائیل است

  • انتشار: ۳۰ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 24612

یک مقام نظامی اسبق رژیم اسرائیل با بیان اینکه رفتار عربستان در قبال قطر نشانگر ضعف است، ابراز امیدواری کرد که اعراب حاشیه خلیج فارس بتوانند جبهه متحدی برابر ایران تشکیل دهند.

سایت اسرائیلی هیوم  در یادداشتی به قلم جنرال یاکوف عامیدرور از مقام‌های سابق این رژیم شکاف پیش آمده بین کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس را نشانه ضعف برشمرد و نوشت: «تصمیم برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج در قطع روابط دیپلوماتیک با قطر نشانگر بحران عمیق در منطقه به واسطه فقدان رهبری واقعی در جهان عرب و کشورهای سنی منطقه است.»

نویسنده با اشاره به فرصت مناسب برای بهره‌برداری اسرائیل از این موقعیت نوشت: «قطع روابط عربستان سعودی، مصر، امارات، بحرین، یمن و دیگر کشورهای عرب با قطر به نشانه ضعف بوده و نشان می‌دهد که آن‌ها قادر نیستند رویکرد بنیادی خود را بر یک امیرنشین کوچک جزیره تحمیل کنند و این نشان از بحران عمیق و فقدان رهبریت در جهان عرب دارد.»

نویسنده با اشاره به سیاست‌های قطر و هراس سران بلوک عربی به رهبری عربستان، از قدرت گرفتن ایران نوشت: «قطر برخلاف همسایگانش سیاست مستقل خود را پی‌گیری می‌کند. قطر در حالی‌که میزبان یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه است با ایران، بزرگترین رقیب این کشور در منطقه روابط گرمی دارد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «قطر رویکردی دوگانه در قبال اسرائیل دارد. از یک سو، این امکان را به اسرائیلی‌ها می‌دهد تا از این کشور دیدار کرده و با خطوط هوایی این کشور پرواز کنند در حالی که از سوی دیگر میزبان گروه حماسی است که از دوحه به عنوان پایگاهی برای عملیات ضد اسرائیل استفاده می‌کند.»

نویسنده عنوان می‌کند: «در صورت موفقیت قمار سنی‌ها و تعلیق روابط قطر با ایران، کاستن حمایت از اخوان المسلمین و شاید حماس، اعمال محدودیت شدید بر شبکه خبری الجزیره و توقف رفتار دوستانه با افراط گرایان موجود در جهان عرب، اقدام ریاض می‌تواند گامی به سوی ایجاد یک اردوگاه منسجم بین سنی‌های منطقه باشد.»

وی نوشته است که وجود چنین ائتلافی از کشورهای عربی برای «مهار امیال ایران» در منطقه حیاتی است و وجود یک رهبری موثر سنی‌ تغییرات مهمی را در خاورمیانه پدید خواهد آورد.

در خاتمه این مطلب آمده است: «ضرورت دارد اسرائیل روشی را یافته تا با چنین ائتلافی همکاری کند و همانطور که ذکر شد چنین ائتلاف بالقوه و اسرائیل دشمنان مشترکی دارند و این فرصتی مناسب برای تل آویو است تا در چنین ائتلافی نفوذ کند.

اسرائیل باید راهی برای همکاری با چنین مجموعه‌ای بیابد. این ائتلاف بالقوه هم دشمنان مشترکی با اسرائیل دارد و هم فرصتی در اختیار اسرائیل قرار می‌دهد؛ فرصتی که احتمالا بتوان از آن به عنوان اهرم فشار در برابر چند کشوری که تاکنون گردهم آمده‌اند، استفاده کرد.