استاد استرالیایی: از طالبان متنفر نیستم و برای آنها احترام قائلم

  • انتشار: ۱۱ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71620

«تیموتی ویکس» استاد استرالیایی تبار دانشگاه آمریکایی کابل که سه سال گروگان طالبان بود پس از آزادی به رسانه‌ها گفت که از طالبان نفرت ندارد و برای آن‌ها نیز احترام زیادی قائل است.

این استاد 50 ساله استرالیایی در آگوست سال 2016 میلادی به همراه «کوین کینگ» تبعه آمریکایی و دیگر استاد دانشگاه آمریکایی کابل توسط طالبان ربوده شده بود.

به گزارش «گاردین»، پیش از تبادل این دو استاد دانشگاه با 3 نفر از اعضای ارشد «شبکه حقانی» نیروهای ویژه آمریکایی شش تلاش ناکام برای رهایی آن‌ها داشتند و در مذاکرات مستقیم آمریکا و طالبان نیز بارها مسئله آزادی آن‌ها مطرح شده بود.

این رسانه انگلیسی نوشت که دقایقی پیش از آنکه ویکس از پیش نگهبانان طالبان برود برخی از آن‌ها را در آغوش کشیده و اعضای طالبان نیز برای وی آرزوی تندرستی کردند.

این تبعه استرالیایی در زمان اسارتش پشتو را فرا گرفته و می‌گوید که در این زمان با وی بخوبی رفتار می‌شده است.

وی درباره اعضای طالبان که نگهبانی وی را داشتند نیز گفت: «برای من آنها سرباز بودند و سربازان دستور فرماندهان خود را اطاعت می‌کنند. آنها انتخابی ندارند. آنها آنجا بودند چون دستور داشتند تا مواظب من باشند.»

به نوشته تسنیم؛ ویکس افزود: به هیچ عنوان از آن‌ها متنفر نیستم و برای برخی از آن‌ها احترام زیادی قائلم و برخی از آن‌ها را نیز بسیار دوست داشتم.