ارگ: گفتگوها بین ارگ و عطا محمد نور جریان دارد، اما هدف گفتگوها حذف ریاست اجرایی نیست

  • انتشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 17562

مقامات در ریاست جمهوری می گویند که گفتگوها بین ارگ و آقای نور ادامه دارد اما این مذاکرات به معنای حذف ریاست اجرایی نیست، بلکه هدف مشارکت سیاسی بیشتر و مسلکی شدن حکومت است.

ریاست جمهوری افغانستان تأیید کرد که گفتگوها میان ریاست جمهوری و عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ جریان دارد و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که این مذاکرات به معنای کنارگذاشتن ریاست اجرائیه نیست؛ بلکه هدف آن شامل ساختن تمام جناح‌های سیاسی در قدرت می‌باشد.

او افزود “هدف اساسی حکومت وحدت ملی از این صحبت‌ها این است که ما چطور مشارکت سیاسی افزایش بدهیم و از ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی اقشار مختلف سیاسی در حکومت استفاده کنیم، تأکید حکومت هم بر این است که ادارات ما بیشتر مسلکی و غیرسیاسی شود”.

آقای مرتضوی، تأکید کرد که جایگاه و صلاحیت‌های ریاست اجرائی بر اساس توافق سیاسی حکومت وحدت ملی، مشخص است.

این در حالی است که به تازگی عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ و رئیس اجرائی حزب جمعیت اسلامی گفته است، او به نمایند‌گی از حزبش با ریاست جمهوری افغانستان وارد گفتگو شده است.

او که در نشستی صحبت می‌کرد، گفته است که تطبیق توافق‌نامه حکومت وحدت ملی و تدویر لویه جرگه، از خواست‌های این حزب است.

او هم‌چنان در بخشی از سخنانش افزوده است “سی سفارت، سی معینیت، تعدادی از اداره‌های مستقل، به شمول ارگان‌های محلی، ده الی پانزده ولایت، نصف کنسول‌گری‌های دنیا به ما داده شود”.

آقای نور تأکید کرده است که رئیس جمهور غنی این خواست‌ها را با “پیشانی باز” قبول کرده است

اما شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهور غنی به صدای امریکا گفته است که هنوز حرفی در مورد ارقام و آمار گفته نشده است؛ ولی صحبت‌ها در چارچوبی که سبب مشارکت بیشتر سیاسی در حکومت شود، ادامه دارد.