اروپا و پاکستان: ادامه خشونت‌ در افغانستان با روند صلح در تناقض است

  • انتشار: ۱۵ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 97058

اتحادیه اروپا و پاکستان با انتشار بیانیه مشترک ادامه خشونت‌ها در افغانستان را در تناقض با خواست‌ها و تلاش‌های منطقه‌ای برای صلح عنوان کردند.

به گزارش خبرگزاری اطلس پرس، اتحادیه اروپا و پاکستان با  انتشار بیانیه مشترک ادامه خشونت‌ها در افغانستان را در تناقض با خواست‌ها و تلاش‌های منطقه‌ای برای صلح توصیف کرده‌اند.

اتحادیه اروپا و پاکستان ضمن حمایت از مذاکرات جاری، تأکید کردند که مذاکرات صلح باید به هدف حفاظت و تقویت دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته در زمینه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی، حقوق بشر، آزادی‌های اساسی همه افغان‌ها به ویژه زنان و جوانان انجام شود.

در این اعلامیه که روز چهارشنبه، چهاردهم عقرب نشر شد، از دولت و طالبان خواسته شده است که در پاسخ به درخواست آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس جهانی به هدف مبارزه با ویروس کرونا، آتش‌بس بشردوستانه را اعلام کنند.

اتحادیه اروپا و پاکستان:گفته شده است که ادامه خشونت‌ها مقابله کارآمد با تهدید استثنایی را که ویروس کرونا برای افغانستان و منطقه خلق کرده است، متاثر می‌کند.

اتحادیه اروپا و پاکستان از دولت و طالبان خواسته است که به هدف نشان دادن تعهد واقعی‌شان به صلح، برای از بین بردن کامل خشونت تلاش کنند.

اتحادیه اروپا و پاکستان از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کرده‌اند. در این اعلامیه از پیش‌رفت‌هایی که در جریان دو سال گذشته در روند صلح به وجود آمده است، از جمله امضای توافق‌نامه دوحه و اعلامیه مشترک واشنگتن – کابل استقبال شده است.

مقتدی صدر: مسئولیت کامل انفجارها علیه شیعیان افغانستان با طالبان است

این دو سند از سوی اتحادیه اروپا و پاکستان به عنوان گام مهم و اولیه در راستای آغاز مذاکرات واقعی بین‌الافغانی به هدف یافتن راه حل عادلانه برای جنگ افغانستان توصیف شده است.

اتحادیه اروپا و پاکستان از آغاز روند مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کرده‌اند. در اعلامیه گفته شده است که موفقیت این مذاکرات که در ۲۲ ماه سنبله در دوحه آغاز شد، به طالبان و دولت بسته‌گی دارد.

در اعلامیه از دولت و طالبان خواسته شده است که تلاش‌های جدی را برای دست‌یابی به صلح و پایداری جو کنونی در افغانستان انجام دهند.

اتحادیه اروپا و پاکستان از جامعه جهانی خواسته‌اند تا از ایجاد شرایط بازگشت به موقع و زودهنگام مهاجران افغان حمایت کنند.

اتحادیه اروپا و پاکستان هم‌چنان بر اهمیت فعالیت‌ها و اقدامات فرامرزی و درون منطقه‌ای که سبب اتصال منطقه‌ای و توسعه اقتصادی می‌شود، تأکید کرده‌اند.

در این اعلامیه اذعان شده است که مبارزه با تروریسم، اقتصاد جرمی و غیرقانونی از جمله قاچاق مواد مخدر، استخراج غیرقانونی معادن، مخالفت با پولشویی، تأمین مالی تروریسم و جلوگیری از قاچاق انسان، به صلح در افغانستان و بهبود وضعیت کل منطقه کمک می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟