اروپا مست ترین قاره جهان!

  • انتشار: ۳ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 35992

در حالیکه سازمان‌های صحی اروپایی و جهانی نسبت به افزایش بیماری‌های ناشی از مصرف مشروبات الکل هشدار می‌دهند، اروپا همچنان مست‌ترین قاره جهان است.

قاره اروپا این نوشیدنی جز پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ها بوده و علیرغم وجود قوانین گوناگون برای تنظیم تولید و فروش، مصرف نوشیدنی‌های الکل‌دار رواج بسیاری دارد. به طور مثال آبجو (Beer) پس از آب و چای رتبه سوم محبوب‌ترین نوشیدنی جهان را داشته و پرمصرف‌ترین و قدیمی‌ترین نوشیدنی الکلی محسوب می‌شود.

گردش مالی در صنعت مشروبات الکلی بسیار حیرت انگیز بوده و برآورد می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی به عدد تقریبی ۱.۵ تریلیون دالر برسد. گستردگی استفاده از مشروبات الکلی در سراسر جهان، پیامدهای ناگواری را برای جوامع مختلف به وجود آورده و بسترساز بسیاری از معضلات اجتماعی و اقتصادی بوده است. به طور نمونه می‌توان به ایجاد انواع بیماری‌های جسمی و روحی اشاره کرد؛ به گفته پزشکان انگلیسی مضرات و زیان‌های الکل حتی بیشتر از مواد مخدر ارزیابی شده است.

براساس گزارش سازمان صحت جهانی، در سال ۲۰۱۴ به طور تخمینی از هر چهار مورد مرگ در نتیجه سرطان روده، یک مورد به سبب مصرف الکل بوده است. براساس پیش بینی‌های سازمان صحت جهانی، موارد ابتلا به سرطان از ۱۴ میلیون مورد در ۲۰۱۲ طی ۲۰ سال آینده به ۲۲ میلیون افزایش خواهد یافت. همزمان پیش بینی می شود موارد مرگ بر اثر سرطان از ۸.۲ میلیون در سال به ۱۳ میلیون مورد افزایش یابد.

طبق آماری دیگر، در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۳.۳ میلیون نفر در سراسر جهان به سبب استفاده از الکل فوت کرده‌اند که این عدد ۵.۹ درصد از کل مرگ و میر در جهان را تشکیل داده و قابل ذکر  است که حدود ۲۵ درصد از مرگ جوانان بین ۲۰ تا ۳۹ سال به علت استفاده از الکل می‌باشد.

بیشترین معضلات استفاده از نوشیدنی‌های الکلی گربانگیر اروپایی‌ها است. اطلاعات گردآوری شده نشان می‌دهد اهالی قاره سبز در مصرف مشروبات الکلی در دنیا پیشرو هستند، مقایسه‌ها نشان می‌دهد آمریکایی ها سالانه ۲۰ درصد کمتر از اروپایی‌ها الکل مصرف می کنند؛ از هر پنج اروپایی بالای پانزده سال، یک نفر به شدت الکل مصرف می کند.

میزان مصرف مشربات الکلی بین مردم اروپای شرقی با مردم اروپای غربی متفاوت است. مصرف نوشیدنی‌های الکلی در شرق اروپا به مراتب بیشتر از دیگر نقاط این قاره است. رکورددار مصرف بالای الکل در کشورهای اروپایی مربوط به لیتوانی است. این کشور با سرانه مصرف ۱۸.۲ لیتر در سال طلایه‌دار مصرف کنندگان الکل در اروپاست. طبق همین آمار، میانگین مصرف سالانه هر شهروند اروپایی ۱۲.۵ ذکر شده است.

بنا بر گزارشی دیگر، علت اصلی مرگ حدود ۱۲ درصد شهروندان اروپایی بین ۱۵ تا ۶۴ سال، مصرف مشروبات الکلی است. در این قاره از هر ۷ مرد و از هر ۱۳ زن یک نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی جان می سپارد. در کشورهای اروپایی، در عرض ۲۵ سال اخیر تعداد افرادی که در اثر مصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست داده اند ۴ درصد افزایش یافته است.