اعلام آمادگی ارمنستان و آذربایجان برای پایبندی به آتش‌بس جدید

  • انتشار: ۵ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 96172

 به نقل از اسپوتنیک، نخست وزیر ارمنستان از آمادگی کشورش برای پایبندی به توافق آتش بس انسانی جدید خبر داد.

نیکول پاشینیان اوایل روز دوشنبه در حساب کاربری فیس بوک خود اعلام کرد ایروان آماده است تا پایبندی خود به توافق جدید آتش بس را نشان دهد. پیش از این جمهوری آذربایجان نیز برای پایبندی به توافق آتش بس تازه اعلام آمادگی کرده بود.

از سوی دیگر، آراییک هاروتییان، رئیس جمهور خودخوانده آرتساخ (جمهوری قره باغ) نیز گفت که آرتساخ آماده پایبندی به توافق آتش بس جدید، که با میانجیگری ایالات متحده و با مشارکت گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا منعقد شده، است.

در همین حال جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد به این آتش‌بس پایبند خواهد ماند.

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از اجرایی شدن توافق آتش‌بس جدیدی میان جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان از ساعت ۸ صبح دوشنبه خبر داد. وزارت امور خارجه آمریکا دربیانیه خود با اشاره به بیانیه مشترکی که در تاریخ ۱ اکتبر (۹ میزان) میان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، «امانوئل مکرون» همتای فرانسوی او و «ولادیمیر پوتین» همتای روس آنان، منعقد شده است، اعلام کرد که «این توافق از فردا ۸ صبح به وقت محلی اجرایی می‌شود و واشنگتن مذاکرات با مینسک را سهولت خواهد بخشید تا جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان راه‌حلی برای مناقشات قره‌باغ بیابند.»

از زمان آغاز درگیری‌های تازه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، این سومین توافق آتش بسی است که میان دو کشور منعقد می‌شود.