اردوغان: دنیا بزرگتر از 5 کشور دارای حق وتو است!

  • انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69416
رجب طیب اردوغان

رئیس‌جمهور ترکیه در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار اصلاح شورای امنیت شد.

به گزارش خبرگزاری اطلی به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر خواستار اصلاح شورای امنیت شد.

اردوغان گفت: «سازمانی که ما امروز در آن جمع شده‌ایم بعد از جنگ جهانی دوم با هدف از بین بردن بی‌عدالتی ایجاد شده است. در واقع، جامعه بین‌الملل به تدریج در حال از دست دادن توانایی خود برای یافتن راه‌حل‌های پایدار در برابر چالش‌هایی مانند تروریسم، گرسنگی، فلاکت و تغییرات جوی است که همه آینده خودمان را تهدید می‌کنند.»

وی با اشاره به شایع بودن فقر، فلاکت و گرسنگی در برخی مناطق دنیا گفت: «نمی‌توانیم این حقیقت را نادیده بگیریم که اگر همه امنیت نداشته باشیم نمی‌توانیم در امنیت زندگی کنیم.»

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه گفت: «سالیان متعددی است که من گفته‌ام نمی‌توانیم سرنوشت بشریت را به صلاحدید چند کشور معدود بسپاریم.»

وی سپس در اظهاراتی که به حق وتوی پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره داشت گفت: «دنیا بزرگتر از ۵ کشور است. وقت آن است که ما ذهنیت فعلی، سازمان‌ها و قواعدمان را تغییر دهیم.»

اردوغان در ادامه گفت: «نابرابری میان کشورهای دارنده و غیردارنده سلاح‌های هسته‌ای به تنهایی برای بر هم زدن توازن روابط در دنیا کافی است. این مسئله ما را همانند دیگران آزار می‌دهد که سلاح‌های کشتار جمعی به جای آنکه کاملاً نابود شوند، در هر بحرانی به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

وی اضافه کرد: «تملک سلاح هسته‌ای یا باید برای همه ممنوع شود یا برای همه مجاز باشد.»

رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنانش به اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: «امروز، اراضی فلسطین که تحت اشغال اسرائیل قرار گرفته‌ یکی از مهم‌ترین نقاط بی‌عدالتی است.»

وی اضافه کرد: «راه حل، تشکیل فلسطین مستقل بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی بیت‌المقدس شرقی است. جامعه بین‌الملل بایستی فراتر از وعده و وعیدها از فلسطینی‌ها حمایت ملموس به عمل آورد.»

رئیس‌جمهور ترکیه پرسید: «من می‌پرسم مرزهای اسرائیل کجاست؟ همان طرح سال ۱۹۴۸ نیست؟ تازه اسرائیل راضی نیست و می‌خواهد مابقی فلسطین را هم بگیرد.»

او گفت: «نقش سازمان ملل، اگر نتواند قطعنامه‌های خودش علیه اسرائیل را اجرا کند، چیست؟»

اردوغان در بخشی از سخنان خود درباره ایران گفت: «امیدواریم مباحثات درباره فعالیت‌های ایران و همچنین تهدیدها علیه این کشور در یک چارچوب منطقی حل و فصل شود.»