اردوغان خواستار برگزاری مجدد انتخابات در استانبول شد

  • انتشار: ۲۰ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 56890
شورای عالی انتخابات ترکیه

حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه ۹ روز پس از برگزاری انتخابات و شکست این حزب در انتخابات شهرداری‌ها در استانبول درخواست برگزاری انتخابات مجدد در این شهر را مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری اطلس، علی احسان یاووز، معاون رئیس حزب عدالت و ترکیه بیان کرد: ما در اعتراضی فوق العاده و اضطراری از شورای عالی انتخابات می‌خواهیم که انتخابات محلی در استانبول مجددا برگزار شود.

این اظهارات پس از این مطرح شد که یک عضو شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد: این شورا درخواست حزب عدالت و توسعه مبنی بر بازشماری تمامی آرا در ۳۱ منطقه سراسر استانبول را رد کرده است.

یاووز گفت: من به حزب مردم جمهوری خواه نیز اعلام می‌کنم. ما همانند آنها طرفدار دموکراسی، جمهوریت و تضمین برگزاری انتخابات در فضای امن هستیم. ممکن است با یکدیگر رقیب باشیم. اینها زیبایی‌های دموکراسی است اما باید هر پیروزی براساس راه‌های مشروع انجام گیرد.

او افزود: در گوشه کنار استانبول جرایم برنامه ریزی شده و سازمان دهی شده برای مخدوش شدن آرا انجام گرفته است. ما از منابع موثقی این اطلاعات را به دست آورده‌ایم. برخی از خرابکاری‌ها نیز پیش از برگزاری انتخابات انجام گرفته است.

به گزارش ایسنا، این مسئول حزب عدالت و توسعه در ادامه اظهاراتش افزود: تنها شمارش ۵۱ صندوق رأی هیچ معنی و مفهومی ندارد. این خرابکاری‌ها در تمام مناطق استانبول انجام گرفته است. ما نمی‌توانیم درک کنیم که شورای عالی انتخابات چگونه تصمیم گرفته که تنها ۵۱ صندوق بازشماری شود. اگر شورا با این درخواست مخالفت کند تردیدها درباره نتیجه انتخابات باقی خواهد ماند.

در انتخابات محلی ۳۱ ماه مارس، حزب عدالت و توسعه در استانبول و آنکارا نتوانست به پیروزی دست یابد. پس از اعلام نتایج اولیه این حزب اعتراض کرد و خواستار باز شماری آرا شد.