ادامه اعتراضات در هنگ کنگ/ پولیش هشدار داد

  • انتشار: ۹ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 68779
هنگ کنگ

پس از آنکه پولیس هنگ کنگ تنی چند از رهبران ارشد معترضان و اپوزیسیون را دستگیر کرد، هشدار داد در صورتی که افراد در اعتراضات بدون مجوز حضور داشته باشند، دستگیری‌های بیشتری صورت می‌گیرد.

به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، پولیس هنگ کنگ گفته، بیش از ۲۰ تن از پنجشنبه دستگیر شده و هشدار داد که سایرین نیز در صورت حضور در راهپیمایی‌های بدون مجوز بازداشت می‌شوند.

بازداشتی‌های اخیر شامل جاشوآ وونگ ۲۲ ساله و از چهره‌های برجسته اپوزیسیون، اگنس چو، از رهبران اعتراضات ۲۰۱۴، اندی چان، فعال مستقل و ریک هویی، از اعضای شورای شهر هنگ کنگ هستند.

این دستگیری‌ها بخشی از اقدامات دولتشهر هنگ کنگ و پکن علیه جنبش اعتراضی در این منطقه است که در ژوئن سال جاری میلادی و در پی اعتراضات به لایحه استرداد مظنونان به چین برای محاکمه و دادگاهی آغاز شده و به درخواست برای برکناری کری لام، مدیر اجرایی این دولتشهر نیز منجر شده است.

“جبهه حقوق بشری مدنی” روز جمعه اعلام کرد، پس از آنکه پولیس مجوز برگزاری راهپیمایی روز شنبه را لغو کرد، برگزاری آن را متوقف کرده است.

راهپیمایی‌ها و ناآرامی‌های سیاسی در هنگ کنگ از زمان پیوستن مجدد این دولتشهر به چین در ۱۹۹۷ بدترین بوده است.

به گزارش ایسنا، در همین حال، تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان در میان نخستین مقام‌های خارجی بود که نگرانی خود را بابت این دستگیری‌ها اعلام کرد و از مقام‌های هنگ کنگ خواست تا به وعده‌های دموکراسی خواهانه، آزادی و حقوق بشر در قبال ساکنان این دولتشهر احترام بگذارند و عمل کنند.