اخبار ضد و نقیض از مرگ سرکرده گروه حقانی

  • انتشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 7653

خبرگزاری اطلس ـ خبر درگذشت سرکرده گروه حقانی افغانستان در حالی از سوی برخی رسانه ها منتشر شده که برخی اعضای خانواده وی این خبر را تکذیب کرده اند.

شبکه خبری بی بی سی به نقل از یک منبع موثق خود اعلام کرد که دو روز پس از تایید مرگ ملامحمد عمر رهبر گروه طالبان، جلال الدین حقانی رهبر شبکه حقانی نیز درگذشته است.

این منبع مدعی شده است که جلال الدین حقانی نیز سال گذشته به دلیل بیماری در یکی از ولایت های افغانستان درگذشته و در همان جا به خاک سپرده شده است. شبکه حقانی یکی از سه گروه مسلح شورشی در افغانستان است که علیه دولت این کشور و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان می‌جنگند.

پیش از این، روزنامه داون چاپ پاکستان نیز به نقل از منابع موثق خود نوشته بود جلال الدین حقانی در ولایت خوست افغانستان به خاک سپرده شده است. شبکه حقانی در واکنش به این خبر بی بی سی، اعلام کرده است که جلال الدین حقانی فوت نکرده ولی مریض است.

خبرگزاری رویترز در حالی که به نقل از دو عضو خانواده رهبر شبکه حقانی خبر مرگ وی را تکذیب کرده، به نقل از یکی دیگر از اعضای خانواده وی نوشته است که جلال الدین حقانی حدود یک سال و نیم پیش درگذشته است.

حقانی که روابط نزدیکی با طالبان افغانستان داشت، در دوران حاکمیت این گروه بر افغانستان، وزیر قبایل و سرحدات بود. پیش از این بارها اخباری مبنی بر مرگ یا کشته شدن جلال‌الدین حقانی منتشر شده بود. همچنین در سال های اخیر بارها اخباری مبنی بر رهبری این گروه از سوی سراج الدین حقانی فرزند جلال الدین منتشر شده است.

گفتنی است دولت آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا از بین بردن سراج الدین حقانی شود، ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است. سراج الدین حقانی در تازه‌ترین تغییرات در سطح رهبری گروه طالبان، به عنوان معاون ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید این گروه منصوب شده است.