احتمال تأخیر مجدد در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری

  • انتشار: ۱۴ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70697

رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) از احتمال تاخیر دوباره در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

بر اساس تقویم کمیسیون انتخابات قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 23 عقرب اعلام شود و قبل از آن باید بخشی از آراء به بازشماری برود.

«عبدالعزیز ابراهیمی»، سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت: روند بازشماری بخشی از آراء که قرار بود امروز آغاز شود، آغاز نشده است و این روند به زودی آغاز خواهد شد.

اما رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید که وضیعتی که در کمیسیون انتخابات جریان دارد، نشان می‌دهد که مسوولان آن قادر نخواهند بود که نتایج ابتدایی انتخابات ششم میزان را مطابق تقویم آن (23 عقرب) اعلام کند.

یوسف رشید رییس فیفا به خبرگزاری جمهور گفت: کمیسیون انتخابات تا هنوز در مورد 137 هزار آرای که قبلا قرنطین اعلام شده بود حالا بخش آن معتبر و بخشی دیگر آن غیر معتبر شناخته شده است برای تکت‌های انتخاباتی‌، نهاد‌های ناظر و مردم افغانستان وضاحت نداده است.

وی افزود: حالا قرار است آرای غیرمعتبر، بایومتریک شده و غیر بایومتریک که حساب شده، آرای که شرکت درملوگ به اساس مشابهت‌های عکس و اثر انگشت غیر معتبر اعلام کرده و همچنان آرای 2 هزار محل که به اساس تصمیم کمیسیون باید به بازشماری رود، بازشماری شود اما این روند تا هنوز آغاز نشده است.

وی دلیل تاخیر باز شماری بخش از آراء را از سوی کمیسیون موجه ندانسته گفت: بازشماری آراء زمان‌گیر است که در مدت باقی مانده محال است انجام شود.

 رییس اجرایی فیفا اظهار داشت: عدم وضاحت در مورد برخی‌ آراء از سوی کمیسیون، برطرف نشدن شک و تردید برخی تکت‌های انتخاباتی در مورد عملکرد کمیسیون و شرکت درملوگ و همچنان عدم هماهنگی میان کمیسیون و نهاد‌های ناظر انتخاباتی نشان می‌دهند که کمیسیون انتخابات  قادر نخواهد بود تا نتایج ابتدایی را مطابق تقویم اعلام کند.

گفتنی است، انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ شش میزان در سراسر کشور برگزار شد، قرار بود که نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ 27 میزان اعلام شود اما اعلام آن تا تاریخ 23 عقرب به تاخیر افتاده است.