احتمال آغاز درگیری در خلیج فارس

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 46073

در پی تحریم های آمریکا علیه ایران و حمایت روسیه، چین و کشورهای اروپایی از ایران در مقابل تحریم های آمریکا، گفته می شود احتمال دارد، خلیج فارس شاهد یک درگیری باشد.

عبدالباری عطوان، سردبیر رسانه رای الیوم انگلستان، نوشت: سخنان روحانی در باره اینکه در پشت ایران، روسیه و چین قرار دارند، در حکم ضربه شدید به آمریکا و متحدین آن است. این، اعلان جنگ است که منجر به هرج و مرج در سراسر جهان خواهد شد؛ چرا که بسیاری از کشورها، به ویژه، اعضای اتحادیه اروپا، هند، چین و ترکیه رسما اعلام کرده اند که تحریم ها را اجرایی نخواهند.

ترامپ می خواهد ایران را مجبور کند که به طور قطعی تسلیم شود و خواهان عقد جدیدی است که به دنبال آن توقف کامل پروسه غنی سازی هسته ای، انهدام زیرساخت های هسته ای، خودداری از برنامه های موشکی، عدم دسترسی به ابزارهای حمایت از گروه های مسلح طرفدار ایران مانند حزب الله در لبنان و حشد الشعبی در عراق، انحلال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خروج نهایی نیروهای ایران از سوریه تامین شود. با این حال، ایالات متحده می داند که ایران نمی تواند این درخواست ها را بپذیرد و اگر ایران به این مطالبات تن دهد منظورش دفع الوقت و تقویت موفقیت های خود است.

در گذشته، رئیس جمهور روحانی پیشنهادها برای دیدار با ترامپ را هشت بار رد کرد و ما تردید داریم که او بار نهم را بپذیرد. به گفته وی، ایران ضامن صلح پایدار است و اگر با آن مقابله شود، جنگ بزرگی به وجود خواهد آمد. بنابراین، سردارسلیمانی، فرمانده واحد قدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تهدید کرد که تنگه هرمز و باب المندب را خواهد بست و به پنجاه هزار سرباز آمریکایی که در حال حاضر در عراق، سوریه و افغانستان مستقر هستند، جنگ اعلام خواهد کرد. در همین حال، پرتاب موشک به کشتی عربستان سعودی در باب المندب توسط حوثی ها، یکی از قابل توجه ترین شواهد جدی این تهدید است.

آغاز اجرای تحریم های ضد ایرانی، ناتوی عربی را در وضع دشواری قرار خواهد داد. ترامپ به تشکیل آن دعوت کرد. کشور های عضو آن – عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، کویت، مصر و اردن خواهند بود. اکثر این کشورها نمی توانند به رئیس جمهور ترامپ “نه” بگویند. مثلا این، به معنی سقوط اقتصاد کشوری مانند امارات متحده عربی است که حجم تجارت آن با ایران حدود 8 میلیارد دالر در سال است. همین امر برای قطر نیز صادق است، که عمدتا به ایران و بنادر آن وابسته است و از محاصره اعلام شده توسط همسایگان اجتناب می کند.

اسپوتنیک می نویسد، ما نمی خواهیم رویدادها را پیش بینی کنیم، اما همه چیز گویای آن است که در روزهای آینده، منطقه خلیج فارس به صحنه برخورد تبدیل خواهد شد. در اینجا تلاش هایی برای آزمایش روابط بین ایالات متحده و ایران انجام می شود. سرلشگر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، گفت که نیروهایش در صورت ممنوعیت واردات نفت ایران اجازه نخواهد داد که حتی یک بشکه نفت از تنگه هرمز حمل شود. اگر ایرانیان تهدید خود را برآورده کنند، جنگ آغاز خواهد شد.