اتمر: پیش از آتش‌بس و توافق صلح، رفع تحریم‌ ها از طالبان امکان پذیر نیست

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 113167

وزیر امور خارجه کشور در پیوند به رفع تحریم‌ ها از گروه طالبان، گفت که بدون صلح و آتش بس، رفع تحریم‌های سازمان ملل متحد از این گروه امکان‌پذیر نیست.

محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور ضمن سخنرانی در جمع فعالان مدنی و حقوق بشری و شخصیت‌های علمی کشور در مورد تفاهم با محکمهٔ جرایم بین‌المللی روی ثبت جرایم نسل‌کشی، جرایم جنگی و جرایم ضد بشری در افغانستان، گفت که دولت افغانستان در مورد رفع تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه طالبان هیچ گفت‌وگویی با نهادهای بین‌المللی انجام نداده است و این مسئله بدون «آتش‌بس» و «توافق صلح» برای دولت «مطرح» نیست.

او علاوه کرد که قرار نیست افغانستان با نهادهای مربوط بین‌المللی در این مورد به زودی صحبت کند.

اتمر تصریح کرد که دولت افغانستان قبلاً براساس اجماع ملی و بین‌المللی برای رهایی طالبان اقدام کرده بود، اما مسئله رفع تحریم‌ها برای دولت افغانستان مطرح نیست.

به گفته او، بدون آتش‌بس و توافق صلح، مسئله رفع تحریم‌ها علیه طالبان قطعاً مطرح شده نمی‌تواند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد که بررسی رفع تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه طالبان با آتش‌بس آغاز و با توافق صلح در کشور تکمیل می‌شود.

این در حالی است که گروه طالبان بارها خواستار رفع تحریم‌ها و حذف نام‌های رهبران از فهرست سیاه سازمان ملل شده است. تحریم‌هایی که علیه افراد وابسته به گروه طالبان و نهادهای مرتبط به این گروه وضع شده است، شامل ممنوعیت سفر، انجماد دارایی‌ها و منع فروش اسلحه به آن‌ها می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *