اتفاقی کم نظیر در سنای آمریکا؛ بودجه هزار میلیاردی بایدن تصویب شد

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 118575

مجلس سنای آمریکا به لایحه هزار میلیارد دالری برای بازسازی و ترمیم زیرساخت‌های این کشور رای مثبت داد.

به نقل از یورونیوز، در این رای‌گیری در اتفاقی کم‌سابقه بخشی از سناتورهای جمهوری خواه هم با دموکرات‌ها همراه شدند تا در نهایت این برنامه با ۶۹ رای مثبت در مقابل ۳۰ سناتوری که با این لایحه مخالف بودند، به تصویب برسد.

بایدن پس از این موفقیت ضمن ابراز خرسندی اظهار کرد: «امروز ما ثابت کردیم که دموکراسی هنوز می‌تواند به خوبی کار کند.»

این لایحه که موفقیت بزرگی برای جو بایدن به شمار می‌رود می‌تواند زمینه ساز تصویب برنامه بعدی دولت او برای لایحه بزرگتری به میزان ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد دالر باشد. روندی که پیش‌بینی می‌شود با موافقت جمهوری‌خواهان همراه نشود.

در برنامه جدید که گفته می‌شود ایده‌ای لیبرال‌تر است به موضوعاتی چون مراقبت از کودکان و سالمندان می‌پردازد و با توجه به مخالفت احتمالی جمهوری‌خواهان احتمالا تا پاییز بحث‌های مربوط به آن ادامه خواهد داشت.

اما لایحه جدید تصویب شده به دولت اجازه خواهد داد تا میلیاردها دالر برای بازسازی جاده‌ها، پهنای باند اینترنت و بهبود وضعیت لوله‌های آب و فاضلاب هزینه کند.

این لایحه که مشتمل بر ۲۷۰۰ صفحه است بخشی از برنامه‌های انتخاباتی بایدن پیش از حضور در کاخ سفید بوده است. ۱۹ سناتور جمهوری‌خواه در رای‌گیری روز سه‌شنبه مجلس سنا به آن رای مثبت دادند.

این لایحه تقریبا ۵۵۰ میلیارد دالر هزینه جدید در طول ۵ سال آینده به ایالت‌های مختلف آمریکا ارائه می‌دهد که این مبلغ می‌تواند علاوه بر مجوزهای دولت فدرال برای تاسیسات عمومی کشور هزینه شود. این پول برای بازسازی جاده‌ها و پل‌ها، بهبود وضعیت راه‌آهن و بزرگ‌راه‌های بین‌ایالتی و همچنین تقویت خطوط ساحلی در برابر تغییرات آب و هوایی، محافظت از سیستم‌های خدمات عمومی در برابر حملات سایبری و مدرن‌سازی شبکه برق این کشور هزینه خواهد شد. همچنین پیش‌بینی شده است وضعیت حمل و نقل عمومی مانند فرودگاه‌ها و راه‌آهن‌های باری نیز بهبود و گسترش یابد.

این لایحه در حالی به تصویب رسیده که گروه‌های سیاسی لیبرال مبلغ آن‌را ناکافی می‌دانند و محافظه‌کاران برعکس بر این باورند بیش از اندازه لازم منابع مالی برایش در نظر گرفته شده است. همچنین دونالد ترامپ هم در هفته‌های اخیر بارها از این لایحه انتقاد کرده بود و از سناتورهای جمهوری خواه خواسته بود به آن رای مثبت ندهند. با این حال، جو بایدن توانست در اتفاقی کم‌نظیر و با همراهی بخش قابل توجهی از سناتورهای حزب مقابل این لایحه را به تصویب برساند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *