اتحادیه اروپا: چاره‌ای جز گفتگو با طالبان نداریم

  • انتشار: ۲۴ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 120785

جوزپ‌ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که بحران در افغانستان هنوز به قوت خود باقی است و این اتحادیه برای تاثیرگذاری بر رویدادها چاره‌ای جز گفتگو با طالبان ندارد.

جوزپ‌ بورل اظهار داشت که بروکسل تلاش دارد تا با دولت‌های عضو، هماهنگی‌هایی را برای حضور دیپلماتیک در کابل به عمل آورد.

بورل افزوده است: «بحران افغانستان تمام نشده است و ما برای داشتن هرگونه بخت و فرصت تاثیرگذاری بر رویدادها، گزینه دیگری جز تعامل با طالبان نداریم.»

این‌ در حالی ‌است‌ که پیش از این، اتحادیه اروپا معیارهایی را برای برقراری مجدد کمک‌های بشردوستانه و روابط دیپلماتیک با طالبان تعیین کرده بود.

احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون از جمله مهمترین شرایط مطرح شده از سوی وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای تعامل و برقراری ارتباط دیپلماتیک با طالبان مطرح شده بود.

با این ‌حال، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه بار دیگر به معیار حقوق بشر به عنوان یکی از خواسته‌های این اتحادیه از طالبان اشاره کرده است.

جوزپ‌ بورل همچنین اضافه کرد که در صورت صدور مجوز از سوی طالبان برای خروج افراد، کشورهای عضو باید خود را برای پذیرش آن دسته از پناهجویان افغانستانی که خود را به اروپا می‌رسانند آماده کنند.

وی در عین حال اعلام کرد که انتظار ندارد موجی مشابه سال ۲۰۱۵ از پناهجویان که از جنگ سوریه گریخته بودند از افغانستان راهی اروپا شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.