اتباع کدام کشورها بیشترین مدرک دکترا از دانشگاه های امریکا به دست آورده اند؟

  • انتشار: ۸ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 18721

جدیدترین گزارش «مرکز ملی آمار علوم و مهندسی» آمریکا حاکی از آن است که از سال 2004 تا 2014، اتباع 10 کشور بیشترین دانش آموختگان خارجی مقطع دکترا از دانشگاه های این کشور را به خود اختصاص داده اند که چینی ها در این میان در رتبه اول قرار دارند.

در گزارش جدید «مرکز ملی آمار علوم و مهندسی» (NATIONAL CENTER FOR SICENCE AND ENGINNERING STATISTICS) که در 24 صفحه منتشر شده است، تعداد دانش آموختگان خارجی مقطع دکترا از دانشگاه های این کشور از سال 2004 تا 2014 بررسی شده است.

تعداد این دانش آموختگان بر اساس شاخص های متعددی از جمله سن، جنسیت، اقتصاد کشور مبداء، نوع رشته تحصیلی، درجه دانشگاه هایی که به آنها مدرک دکترا اعطا کرده اند و چندین معیار دیگر و در قالب نمودارهای متعددی ارائه شده است.

در تهیه این گزارش، 6 نهاد فدرال آمریکا مشارکت کرده اند که «وزارت آموزش آمریکا» یکی از آنهاست. بر اساس این گزارش، در سال 2014 میلادی، 54 هزار و 70 نفر از دانشگاه های این کشور مدرک دکترا گرفته اند که این میزان در مقایسه با آمار مشابه سال های قبلی، بیشترین بوده و دال بر رشد سالانه 4/3 درصد (سه و چهار دهم درصد) است.

در بازه زمانی 10 ساله مورد مطالعه، اتباع 10 کشور چین، هند، کوریای جنوبی، تایوان، کانادا، ترکیه، تایلند، جاپان، مکزیک و ایران نزدیک به 70 درصد از کل دانش آموختگان خارجی مقطع دکترا را به خود اختصاص داده اند و اتباع چین، هند و کوریای جنوبی در این رتبه بندی آمریکا در رده های اول تا سوم قرار دارند.

در سال 2014، از میان فارغ التحصیلان دکترا، 13 هزار و 739 نفر اقامت دائم در آمریکا را به دست آورده اند که این تعداد نسبت به سال 2004، نزدیک به 45 درصد رشد و نسبت به سال 2013، حدودا 2 درصد (دو درصد) افزایش داشته است.

گزارش سال 2015 این نهاد در 27 ماه مه سال جاری میلادی منتشر خواهد شد.