ابعاد تازه‌ای از زندگی خصوصی جمال خاشقجی

  • انتشار: ۱۵ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 116124

جمال خاشقجی ماه‌ها قبل از مرگش و پیش از آنکه بخواهد با خدیجه جنگیز در ترکیه نامزد کند، در آمریکا هم با یک مهماندار هواپیما ازدواج کرده بود که در پادکست یاهونیوز به جزئیات جدیدی درباره آن اشاره شده است.

به گزارش ایسنا به نوشته دیلی میل، جمال خاشقجی، منتقد رژیم سعودی هنگام رفتن به کنسولگری عربستان در استانبول برای بازیابی اوراق اثبات طلاق از همسر سابق خود در عربستان، به طرز فجیعی کشته شد.

پس از اینکه او در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ به قتل رسید، نامزد ترک او “خدیجه جنگیز” فهمید که او چهار ماه قبل از مرگش با زن دیگری ازدواج کرده بود.

خاشقجی هرگز ازدواج خود را با “حنان العتر”، مهماندار مصری که برای هواپیمایی امارات کار میکرده در آمریکا ثبت نکرد اما یک جفت انگشتر به قیمت ۱۵۰۰ پوند (۲۰۰۰ دالر) خریداری کرده بود. رسید حلقه‌ها را خانم العتر هنوز هم نگهداری می‌کند. او به یاهو نیوز گفته که چگونه این زوج ۹ سال قبل از عروسی در کنفرانسی در دوبی با هم ملاقات کرده‌ بودند. آنها شماره تلفون رد و بدل کردند و با هم در تماس بودند و عکس‌ و فیلم و اشعار عربی مورد علاقه‌شان را به اشتراک می‌گذاشتند.

در روزهای ابتدایی سال ۲۰۱۸، خاشقجی، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست، به واشنگتن پرواز داشت و العتر نیز ماهانه دو بار به آنجا پرواز می‌کرد، به این معنی که آنها زمان بیشتری را با هم می‌گذرانند. خاشقجی او را در ماه مارس به شام ​​تولدش دعوت کرد. دو هفته بعد هم خواستگاری کرد. العتر می‌گوید: او گفت “مطمئنی می‌خواهی با من باشی؟ من بار سنگینی دارم، زندگی پایداری ندارم.” به او گفتم من با تو هستم، جمال، من به تو ایمان دارم و به خاطر آنچه هستی دوستت دارم.

در اوایل ماه مه، تنها چند هفته پس از نامزدی آنها، خانم العتر توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه دوبی مورد سوال قرار می‌گیرد، او می‌گوید: آنها همه وسایل من را گرفتند. به خانه من آمدند. همه جا را جستجو کردند. بعد از جمال پرسیدند.

واکنش آمریکا به برگزاری رفراندوم الحاق در اوکراین: تحریم های بیشتری در راه است

وی به مدت ۱۰ روز توسط مأموران امنیتی امارات متحده عربی بازداشت شد. در آن زمان خاشقجی در استانبول بود. او در ماه‌های اخیر بیشتر وقت خود را در ترکیه سپری می‌کرد و به العتر گفته بود که خواهرش در آنجا زندگی می‌کند. اما ظاهرا قضیه چیز دیگری بود. او با زن دیگری در آنجا رابطه داشت؛ خدیجه جنگیز، دانشجوی کارشناسی ارشد. آنها هنگام مصاحبه در یک کنفرانس همدیگر را دیده بودند. جنگیز به یاهونیوز می‌گوید: او یک روزنامه‌نگار و متفکر سرشناس و با اهمیت در خاورمیانه بود. بحث ما منجر به “رابطه بسیار ویژه‌ای” شد.

در طول سال خاشقجی با جنگیز در تماس بود و هنگام بازدید از استانبول جواهرات به او می‌داد و تا تابستان ۲۰۱۸ آنها هر روز صحبت می‌کردند. خاشقجی به او گفته بود که می‌خواهد در استانبول یک آپارتمان بخرد و در مورد ازدواج با او صحبت کرد. جنگیز می‌گوید که هرگز به او نگفت که با زن دیگری در آن زمان رابطه دارد و گفته بود که از همسر سابقش طلاق گرفته است.

پدر جنگیز اما به شدت کنجکاو بود و حتی یک بار خاشقجی را در مورد اینکه آیا همسران دیگری هم دارد تحت فشار گذاشت. او می‌گوید: “پدر من به خوبی می‌داند که عرب‌ها ممکن است همزمان چند زن داشته باشند. پدرم روی این موضوع حساس است.”

جو بایدن به موقعیت افغانستان به عنوان متحد اصلی امریکا خارج از ناتو پایان داد

اما  در این بین، مسئله امنیت شخصی خاشقجی نیز دچار مشکل شد. تابستان آن سال، عمر عبدالعزیز، دوست ساکن کانادای او خبر داد که تلفون و رایانه‌های وی توسط رژیم سعودی ردیابی می‌شود.

خاشقجی ۲ اکتبر ۲۰۱۸ در داخل کنسولگری در استانبول کشته و تکه تکه شد. وی قبل از آن برای به دست آوردن سندی سعودی مبنی بر اینکه از همسرش در عربستان طلاق گرفته است، به این ساختمان مراجعه کرد تا بتواند با نامزد خود جنگیز ازدواج کند. اما به خاشقجی- یکی از اعضای خانواده سلطنتی سعودی که بعدا منتقد آن شد – گفته شد که باید برای گرفتن تحویل سند در ۲ اکتبر برگردد. وی آخرین بار در ساعت ۱:۱۴ بعد از ظهر در ورودی دوربین مدار بسته کنسولگری مشاهده شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟