ابرازنگرانی عمیق کشورهای سازمان ملل از آینده حکومت طالبان در افغانستان

  • انتشار: ۲۱ عقرب ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 134243

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رای مثبت ۱۱۶ کشور قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان تصویب کرد که در آن از دولت موقت طالبان خواسته شده تا به حقوق بشر احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از آناتولی، در این قطعنامه نسبت به وضعیت وخیم اقتصادی، بشری، تداوم خشونت‌ها علیه زنان و عدم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان پس از تسلط طالبان، ابراز نگرانی شده است.

در قطعنامه مذکور٬ کشورهای جهان از طالبان خواستند تا به زنان و دختران افغانستان حق مشارکت در تمام امور زندگی بدهد. کشورها نگرانی خود را در رابطه به وضعیت کنونی زنان، به ویژه بسته ماندن مدارس دخترانه، اقتصاد و فرصت‌های کاری ابراز کردند.

چین و روسیه ضمن عدم حمایت از قطعنامه سازمان ملل، از ایالات متحده آمریکا خواستند تا در مورد جرایم نیروهای خارجی در افغانستان تحقیقات انجام دهد.

آنتیه لندرتسی، سفیر آلمان در ملل متحد طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «این قطعنامه یک فراخوان صریح برای احترام گذاشتن، حفاظت و رعایت حقوق بشر، تشکیل یک حکومت فراگیر و مبارزه با تروریسم است. بدون رعایت مسائل آتی٬ تعامل با طالبان امکان‌پذیر نیست و به رسمیت شناخته نخواهد شد.»

طالبان در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ در افغانستان به قدرت رسیدند و موانعی را برای تحصیل و کار زنان و دختران ایجاد کردند. اگرچه موانع تحصیل برای زنان و دخترانی که در دانشگاه و تا کلاس ششم تحصیل می‌کردند پس از مدتی برداشته شد، اما به دختران در مقطع متوسطه و دبیرستان هنوز اجازه تحصیل داده نشده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در ماه ژانویه امسال طی گزارشی اعلام کرد که ۷٫۹ میلیون کودک در سنین واجد شرایط تحصیل در افغانستان در دسترسی به فرصت‌های آموزشی با مشکلات زیادی روبرو هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟