آمریکا: پوتین پشت پرده آزمایشهای موشکی کوریای شمالی قرار دارد!

  • انتشار: ۱۶ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 60266
دیدار کیم جونگ اون و پوتین

وزیر امور خارجه آمریکا پرتاب‌ها و آزمایش‌های موشکی اخیر کوریای شمالی را به نشست مهم میان رهبر کوریای شمالی و رییس جمهور روسیه مرتبط دانست.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کوریای شمالی اخیرا اعلام کرد که تعدادی سلاح هدایت‌شونده تاکتیکی و موشک‌انداز را آزمایش کرده است. لوی درستیز کوریای جنوبی نیز اعلام کرد که پیونگ یانگ چندین موشک کوتاه‌برد را پرتاب کرده است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی بی اس نیوز گفت: سفت و سخت‌ترین تحریم‌ها در تاریخ کوریای شمالی همچنان پابرجا هستند. این احتمالا باعث فشارهای کنونی بر کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی شده است. شما شاهد هستید که این پرتاب‌ها و آزمایش‌ها درست پس از سفر او به روسیه صورت گرفته است. درست پس از آنکه کیم جونگ اون با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دیدار کرد تصمیم گرفت تا این اقدامات را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با این حال پامپئو مفصلا به این مساله نپرداخت که دقیقا این نشست چه تاثیری بر اقدامات کوریای شمالی داشته است.

نشست تاریخی میان رهبران روسیه و کوریای شمالی نه تنها نخستین نشست آنها و نخستین سفر کیم جونگ اون به روسیه از زمان روی کار آمدنش در سال 2011 میلادی بوده، بلکه نخستین سفر برون‌مرزی کیم جونگ اون از زمان انتخاب مجددش به عنوان رییس کمیسیون امور کشور در اوایل آوریل سال جاری میلادی بوده است.